Nikos Vertis, surpriză de proporții pentru români la concertul de la Sala Palatului. Artistul grec a interpretat în limba română celebra melodie „Aseară ți-am lua basma”, în uralele publicului din sală.
„Pentru mine România este ca a doua casă. Sunt foarte impresionat de fidelitatea publicul român, care îmi fredonează piesele de șase ani chiar dacă nu cunoaște limba greacă, ceea ce îmi întărește convingerea că muzica este un limbaj universal. Mă întorc de fiecare dată cu o deosebită plăcere iar tocmai în acest sens, pentru show-ul din acest an am pregătit ceva special, exclusiv pentru fanii mei de aici”, declarat Nikos Vertis.
De la Melbourne, Sydney, New York până la Tel Aviv sau Londra, pe marile scene ale lumii, Nikos Vertis (46 de ani) a încântat de fiecare dată publicul iubitor de muzică grecească. Artistul s-a născut în Olanda şi a ajuns în Grecia la vârsta de 6 ani. Încă de pe atunci ştia să cânte la instrumentul tradiţional grecesc bouzouki, iar câţiva ani mai târziu a început să studieze canto.