Cu toate că a câștigat la Tribunalul Prahova procesul împotriva fostului angajator, firma respectivă a făcut apel. Procesul urmează să înceapă pe 20 octombrie la Palatul Justiției din Ploiești, iar Angelica are nevoie de sprijin pentru a putea continua lupta în instanță.
Totul a început în aprilie 2020. La vremea respectivă Ionela Angelica a postat pe pagina de Facebook ”fluturașul” de salariu emis de croitoria din Vălenii de Munte la care lucra. În document era trecută ”lichidarea” de 23 de lei, salariul din acea lună – 693 de lei, fiind mult mai mic decât minimul pe economie.
„Fiind la normă, toată ziua trebuie să dai din mâini, să nu stai, să faci doar pauze foarte scurte. N-aveam voie să ridicăm ochii din mașină. E foarte greu. În croitorie, pentru cât de greu e, salariile sunt foarte mici. Ar trebui să dea salarii ca în construcții, la cât de mult se muncește. O fostă colegă chiar mi-a spus că a luat avansul 690 de lei, iar lichidarea 670 de lei”, spunea Angelica Manole atunci pentru Europa Liberă.
Potrivit legii, un lucrător necalificat nu putea primi în România, în 2021, mai puțin de 1.386 de lei, salariul minim pe economie de atunci. Potrivit Institutului Național de Statistică (INS), câștigul salarial mediu net („în mână”) în industria fabricării produselor textile a fost în luna iunie 2021 de 2.490 de lei, iar în domeniul fabricării articolelor de îmbrăcăminte, cu 476 de lei mai puțin, 2.014 lei.
În urma acelei fotografii, Angelica a fost concediată fiindcă a avut curajul să vorbească cu presa și chiar și cu ministrul Muncii dela vremea aceea.
În toamna anului trecut, Tribunalului Prahova a decis că Angelica a fost concediată abuziv și că trebuie să primească salariul aferent perioadei în care s-a luptat în justiție pentru drepturile sale, de aproape un an și jumătate! Ulterior, fostul angajator a făcut apel, astfel încât Angelica trebuie să se apere acum în instanță.
În momentul de față, Angelica Manole e angajata unei fabrici de aparate electrocasnice deținută de o companie multinațională.