Amalia Bellantoni respectă cu sfințenie obiceiurile românești. Tăierea porcului este o tradiție veche, de la care românii nu se abat, în special pentru șoriciul proaspăt. Vedeta a luat parte și ea la acest proces și nu doar s-a uitat, ci a fost implicată cu totul.
„Este o traditie la noi, la romani sa-l freci cu sare, sa devina soriciul mai proaspat. Ce poate fi mai bun decat un sorici proaspat, traditional, natural, de la un porc facut acum in casa, in gospodoria romanului autentic. Este ceva ce nu foarte multi dintre noi, din copiii nostri, au avut sansa sa vada.
Acum suntem la varianta de afumare a porcului, adica practic asta este cea mai importanta mișcare și cea mai dificila, pentru ca trebuie sa ai curaj domnule ca sa respecti traditia, nu este chiar așa de ușor. Si totusi, in cele din urma am reusit. Nu este o procedura foarte usoara, dar se poate. Cu putina bunavointa, a fi roman, se reuseste intotdeauna”, a spus Amalia Bellantoni, în timpul procesului de pregătire a porcului, în exclusivitate pentru România TV.
Vedeta a transmis și un mesaj austriecilor, după votul negativ dat României pentru intrarea în spațiul Schengen: „Eu sunt vorbitoare de limba germana, am studiat la universitate si acum imi serveste sa transmit un mesaj austriecilor si sa le spun DANKE AUSTRIA, sa înteleaga intreg mapamondul ca au facut un lucru f frumos, au lasat pe ai nostri romani acasa. Le-a spus, stati acasa la voi ca sa va puteti manca voi porcul vostru de Craciun, ca sa sarbatoriti in familie, ca sa puteti servi un paharut de tuica fiarta sau de vin fiert, astfel incat sa puteti sta impreuna cu familiile voastre”.