Dacă propunerea este acceptată de Consiliul General al Municipiului Bucureşti, Bulevardul Primăverii și Strada Herăstrău ar urma să se numească Bulevardul Monica Lovinescu, respectiv Strada Virgil Ierunca.
Consilierii generali ai Capitalei vor dezbate săptămâna viitoare un proiect de hotărâre care prevede schimbarea numelor pentru Bulevardul Primăverii și Strada Herăstrău în Bulevardul Monica Lovinescu și Strada Virgil Ierunca. Acest proiect a fost semnat de consilierii PNL Răzvan Socolovici și Cătălin Deaconescu, dar și de consilierii USR Nicorel Nicorescu și Sanda Hristudor..
Decizia de a schimba numele acestor artere este datorată importanței pe care Monica Lovinescu şi Virgil Ieruncu au avut-o în lupta contra comunismului dar și pentru promovarea culturii românești peste hotare, potrivit referatului de aprobare.
„Monica Lovinescu şi Virgil Ierunca sunt două dintre cele mai cunoscute nume ale exilului românesc anticomunist. Ambii au fost nevoiţi să-şi părăsească ţara după instaurarea regimului comunist în România şi au trăit împreună o viaţă întreagă cu gândul la România, visând mereu la momentul întoarcerii acasă. Vocile lor, devenite familiare pentru milioane de români aflaţi de o parte sau alta a Cortinei de Fier, au transmis speranţă poporului român în anii cumpliţi ai dictaturii comuniste.
Prin miile de ore de emisiuni realizate pentru Radio Europa Liberă, Monica Lovinescu şi Virgil Ierunca şi-au dedicat o mare parte din activitate nu doar promovării culturii româneşti, ci mai ales luptei împotriva comunismului”, explică semnatarii acestui proiect.
Aceste două personalități ale căror voci erau auzite des la microfonul Radio Europa Liberă au făcut publice persecutările regimului comunist față de personalități precum Paul Goma, Mihai Botez, Dorin Tudoran sau Vasile Paraschiv dar și față de oameni de rând.
Cartierul Primăverii este considerat un simbol al regimului comunist
Îndepărtarea de regimul comunist reprezintă și eliminarea simbolurilor pe care acest regim s-a clădit, potrivit inițiatorilor acestui proiect, un astfel de simbol fiind și Cartierul Primăverii, care este descris drept „o adevărată fortăreaţă în care nomenclaturiştii regimului s-au baricadat” după instaurarea regimului comunist.
După ce va fi aprobată, această hotărâre va fi comunicată către următoarele instituții: Administraţiei Străzilor, Primăriei Sector 1, Direcţiei Generale de Evidenţă a Persoanelor a Municipiului Bucureşti, Companiei Naţionale Poşta Română, Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, Oficiului de Cadastru şi Publicitate Imobiliară al Municipiului Bucureşti.