PROTEST la înălţime: Un suporter „U” Craiova s-a revoltat şi a urcat pe nocturna stadionului VIDEO

Un bărbat s-a urcat, sâmbătă, pe nocturna stadionului din Craiova, la 70 de metri înălţime, în semn de protest faţă de desfiinţarea echipei de fotbal Universitatea Craiova. Mai multe echipaje de poliţie s-au prezentat la faţa locului. După două ore, tânărul a coborât şi a fost de acord să stea de vorbă cu primarul Craiovei.
Cristiana Ionescu
16 mart. 2013, 11:54
PROTEST la înălţime: Un suporter

Bărbatul, care purta cagulă, a afişat un banner pe care scria „Dreptate pentru Craiova” şi a aruncat mai mulţi fluturaşi prin care cerea revenirea Universităţii Craiova în „eşalonul fotbalistic”.

Astăzi este ziua mea şi am ales să fac acest gest deoarece mă gândesc că viaţa mea este mai puţin importantă decât ŞTIINŢA. Şi dacă asta va contribui în revenirea Universităţii Craiova, ştiu că vor fi fericiţi milioane de oameni care suferă la fel ca mine din cauza abuzurilor făcute de către FRF. Dreptate pentru Craiova„, scrie pe fluturaşii pe care bărbatul i-a aruncat de la înălţime.

La faţa locului, s-au prezentat mai multe echipaje de la Poliţia Locală, Poliţia Comunitară şi Poliţia Craiova şi Jandarmerie.

„Echipa se va face. E o promisiune. Vreţi să mă urc eu după el să îl dau jos? Cred că e cineva care are nevoie de reclamă, pentru că suporterii ştiu deja că vor avea echipă. Este aceeaşi Universitate a Craiovei pe care au susţinut-o şi o susţin toţi craiovenii”, a declarat Lia Olguţa Vasilescu, primarul Craiovei, la România TV.

Bărbatul stă acolo, se pare că nu are intenţii mai categorice. E deja identificat. Vom încerca să luăm legătura prin telefonul mobil. E important faptul că am fost anunţaţi la 13 şi 15 minute. Suntem la faţa locului şi căutăm o variantă„, a afirmat şi Adrian Căpraru, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Craiova.

La faţa locului au venit mai mulţi membri ai galeriei de fotbal Universitatea Craiova, dar au spus că nu au nicio legătură cu protestatarul.

După ce a stat două ore căţărat la 70 de metri înălţime, suporterul a coborât să stea de vorbă cu Olguţa Vasilescu, primarul Craiovei.

Bărbatul a coborât singur de pe stâlp când primarul Craiovei a ajuns la stadion şi a promis că face echipă de fotbal. El a fost dus în interiorul Sălii Polivanlente, aflată în imediata apropiere a stadionului, unde a stat de vorbă, mai bine de jumătate de oră, cu primarul Lia Olguţa Vasilescu, întâlnire la care presa şi nimeni altcineva nu au avut acces.

La finalul discuţiei, tânărul a fost escortat de o maşină a Poliţiei şi dus la secţie pentru a fi amendat. Lia Oluţa Vasilescu nu a dat declaraţii ziariştilor prezenţi la faţa locului, spunând doar: „Toată lumea vrea binele Craiovei, dar nu aşa”.

Clubul Universitatea Craiova a cerut, la 20 februarie, Federaţiei Române de Fotbal şi Ligii Profesioniste de Fotbal înscrierea în sezonul 2013/2014 al Ligii I şi a solicitat acestor foruri găsirea unei soluţii juridice în acest sens pentru a se încadra în condiţiile legale şi statutare.

Universitatea Craiova susţine că este aptă să intre în Liga I din punct de vedere juridic.

Deşi nu are jucători în acest moment, clubul oltean precizează că există persoane juridice dispuse să sprijine revitalizarea grupării, însă acestea au condiţionat finanţarea numai dacă echipa va evolua în Liga I.

U Craiova aşteaptă un răspuns din partea LPF şi FRF la solicitarea sa până în 20 martie.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Medicamentul care ar reduce speranța de viață cu 6 ani. Multe persoane îl folosesc pentru o problemă des întâlnită
Capital.ro
România e în doliu. Un celebru ministru s-a stins azi, 29 aprilie. Fiul său a anunțat tragedia
Playtech.ro
De ce unele ouă au pete negre sau maro pe gălbenușuri. Cât de sigure sunt pentru consum?
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Mihai Leu, în stare critică. Fostul mare pugilist a fost adus cu elicopterul la București
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Situație gravă la granița României. Serviciile au oameni cu inteligență redusă și fără cultură
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Urmează patru zile libere pentru elevii și bugetarii din România
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia pentru Elena Udrea. Va fi eliberată? Tribunalul Prahova a făcut anunțul azi, 29 aprilie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Ultimă oră! Este vorba despre marele sportiv Mihai Leu. Este în stare critică
MediaFlux
Ucraina și SUA resping propunerea lui Putin. Ce ar ascunde armistițiul de 3 zile
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster