Scandal cu turiștii la Telegondola din Sinaia. Oamenii și-au cerut banii înapoi pe bilete după ce au așteptat ore bune să urce pe munte: ”Am plătit 170 de lei. Nu discutați așa cu mine că vă ia mama naibii”

Zilele libere și ninsorile din ultimele zile au făcut ca stațiunile de la munte să fie pline în perioada aceasta. Doar că vremea rea a făcut ca transportul pe cablu să nu funcționeze spre nemulțumirea turiștilor care au făcut scandal și și-au cerut înapoi banii plătiți pe tichetele de la Telegondolă.
Alina Costache
23 ian. 2023, 14:56
Scandal cu turiștii la Telegondola din Sinaia. Oamenii și-au cerut banii înapoi pe bilete după ce au așteptat ore bune să urce pe munte: ”Am plătit 170 de lei. Nu discutați așa cu mine că vă ia mama naibii”

UPDATE: O amendă de 15.000 de lei a fost aplicată, luni, de comisarii de la Protecţia Consumatorilor Prahova după aglomeraţia înregistrată la gondola care face legătura între Cota 1400 şi Cota 2000 din Sinaia, anunță Agerpres. Conform datelor publicate pe pagina de Facebook a Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Prahova, respectiva instalaţie de transport pe cablu nu a funcţionat în intervalul orar 8,00 – 11,55, din cauza problemelor provocate de depunerile de gheaţă şi chiciură în zona rolelor, a cablului şi pilonilor, însă, în ciuda acestei situaţii, la baza din Sinaia a continuat vânzarea de tichete, astfel că s-a ajuns la supraaglomerare.

Scandal cu turiștii la Telegondola din Sinaia. Sute de oameni care au ales să petreacă minivacanța de Mica Unire la munte și au vrut să schieze pe partiile din Sinaia, dar au fost nevoiți să aștepte chiar și cinci ore pentru a urca la Cota 2000.

Scandal cu turiștii la Telegondola din Sinaia. Oamenii și-au cerut banii înapoi pe bilete după ce au așteptat mai bine de trei ore să urce pe munte: ”Am plătit 170 de lei. Nu discutați așa cu mine că vă ia mama naibi”

Din cauza condițiilor meteo de la munte, instalațiile pe cablu s-au închis complet pe pârtia din Sinaia. Cu toate acestea, angajații au continuat să vândă bilete, deși știau că turiștii nu le vor putea folosi. Drept urmare oamenii s-au revoltat și au cerut banii înapoi.

”Mi-a închis fereastra în nas. Am plătit 170 de lei. Nu discutați așa cu mine că vă ia mama naibii”, urla în fața ghișeului la care se vindeau bilete pentru Telegondolă o turistă nemulțumită că nu a putut urca.

Citește și: Cât trebuie să plătească românii care vor să folosească gondola din Sinaia

Alți turiști s-au revoltat pe Facebook.

”Gondola Sinaia ,sunteti o bataie de joc. O gluma proasta din punct de vedere al oricărui prestator de servicii de oriunde. Azi, soare, cald, vant zero, sunteti incapabili sa porniti vreuna din instalatiile noi, gondola sau scaunul. Asta pentru ca aveti o echipa de totali amatori, angajati la stat carora nu le pasa decat de ziua trece, leafa merge.

In conditiile in care aveti doar 3 zile cu instalatiile functionale pe sezonul asta, voi in loc sa lucrati toata noaptea ca sa aveti totul gata la 9 am, incasati bani si puneti oamenii la coada, in timp ce „marea echipa” se apuca de curatat rolele de chiciura la 8 am.

Dezastru! Sa stai la coada si sa te uiti la instalatii, asta dupa ce ai stat la coada la intrarea in parcare, coada la bilete, coada la gondola, si asa mai departe.

Vindeți, frate, instalatiile si lasati pe altii sa se ocupe, oameni care chiar isi dau interesul”, a scris Andrei Brebuleț.

 

 

DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Spynews
“Oxicomana lui Vlad Pascu”, postare sfâșietoare, după moartea suspectă a lui Rareș. Cine l-ar fi găsit decedat în casă
Bzi.ro
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni
Fanatik.ro
Secretul gospodinelor din Moldova pentru ouă de Paște frumos colorate. Ai nevoie doar de aceste plante banale
Capital.ro
Adeverință pentru români din 17 aprilie. Se prezintă neapărat la bancă. Nu mai încasează niciun ban dacă nu o obțin
Playtech.ro
Lidl, noul Mega Image? Retailerul nemţesc ajunge mai aproape de români, unde vor fi amplasate noile magazine
DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Adevarul
Ghid de supraviețuire în războiul sondajelor electorale. Ștefureac: „80% din ce s-a publicat până acum sunt advertoriale electorale”
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu Rareș Ion, prietenul lui Vlad Pascu, înainte de a fi găsit mort în casă. Tânărul de 20 de ani s-a filmat într-o ipostază tulburătoare
Spynews
A pus punctul pe i! Decizia radicală a Georgianei Lobonț în legătură cu familia ei. Nu mai vrea niciodată să treacă prin asta!
Spynews
Ce decizie a luat Sânziana Negru pentru casa ei din Moldova. A făcut schimbări majore de când a început lucrările: “M-am speriat când am văzut”
Evz.ro
Zuckerberg reinventează Facebook-ul: Are o idee nebunească
Ego.ro
EXCLUSIV Dana Roba, planuri nebunești cu iubitul, de Paște! ”Am să-i arăt...”
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
kanald.ro
Tudor Duma, dealerul lui Vlad Pascu, a fost reținut după moartea prietenului său Rareș. Ce acuzații îi sunt aduse
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut un cântăreț uriaș. Ne-a lăsat comori pe note muzicale. A cântat pentru toți și a murit în tăcere
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Cauza morții unuia dintre medicii rezidenți decedați din Iași. Ce s-a descoperit la autopsia lui Emanuel Mirel Luca
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI Gigi Becali și-a lăsat barbă și acum călugării îl urmează peste tot! Recent i-a dus pe toți la stână în Rolls-Royce: Hai la oi VIDEO și FOTO
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Semnificațiile zilei de azi: Miercurea Trădării, ziua în care iubirea a fost vândută pe 30 de arginți