O anchetă se află în desfășurare la o școală din Maramureș după ce o mamă a reclamat faptul că fiicei sale i s-a făcut rău după ce a consumat un sandici cu ton primit la școală. Femeia a publicat în mediul online un mesaj și câteva fotografii pentru a-și susține afirmațiile.
După ce imaginile au ajuns pe rețelele de socializare, primăria Sighetu Marmației a demarat o anchetă. Până la acest moment nicun copil care să prezinte simptome de toxiinfecție alimentară nu a ajuns la spital.
La nivelul unității de învățământ nu a fost depusă nicio sesizare, dar nici la poliție. Inspectorii de sănătate publică urmează să ridice probe din mâncarea primită de copii, iar în funcție de rezultatele probelor vor fi dispuse măsurile necesare.
Aproximativ 400 de preșcolari din Sighetu Marmației primesc prin intermediul unui contract în valoare de 79.000 de euro, timp de 99 de zile, o masă caldă.
Mai mulți părinți au sesizat ulterior că produsele primite de copii le-au provocat vărsături acestora. Potrivit vasiledale.ro, școala are două contracte pentru pachete alimentare și masă caldă cu doi întreprinzători diferiți
”Urmare a faptului că, în mediul online au apărut o serie de informații și fotografii cu privire la neconformitatea pachetului alimentar distribuit elevilor Școlii gimnaziale nr. 2 din Sighetu Marmației, selectată de Ministerul Învățământului pentru Programul-pilot de acordare a unei mese calde pe zi, Primăria Sighetu Marmației vine cu următoarele precizări.
Achiziția a fost efectuată respectând Caietul de sarcini în care au fost preluate cerințele pachetului alimentar, prevăzute în normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 105/2022, privind aprobarea continuării Programului-pilot de acordare a unui suport alimentar
pentru preşcolarii şi elevii din 300 de unităţi de învăţământ preuniversitar de stat.
Achiziția a fost efecrtuată în baza anunțului de publicitate încărcat atât pe SICAP precum și pe site-ul primăriei Sighetu Marmației. S-a prezentat un singur ofertant, iar acesta a îndeplinit toate cerințele prevăzute în Caietul de sarcini.
A fost încheiat contractul de prestări servicii de catering în vederea furnizării pachetelor alimentare pentru 395 de preșcolari și elevi ai Școlii gimnaziale nr. 2. Primarul municipiului Sighetu Marmației a convocat în această dimineață o ședință cu toți factorii implicați în achiziția și gestionarea acestui Program la Școala gimnazială Nr. 2, în vederea clarificării situației și a verificării informațiilor apărute în mediul on-line.
Astfel s-a constatat faptul că, până în prezent nu a fost depusă nicio sesizare la direcțiunea Școlii sau la Primăria Sighet privind aceste pachete alimentare, iar la Spitalul municipal Sighetu Marmației nu s-a prezentat niciun elev al Școlii care să prezinte simptome de toxiinfecție alimentară.
În cursul zile de astăzi s-a solicitat Direcției de Sănătate Publică și organelor abilitate de control să efectueze verificări. După prezentarea concluziilor, vor fi luate măsuri în consecință”, a transmis Primăria Sighetu Marmației.