Fără căldură sau apă curentă, copiii stăteau în condiţii mizere într-o creşă dezafectată. Clădirea nu are nici măcar geamuri, iar singura sursă de căldură pentru cei mici era un foc improvizat cu cârpe şi câteva lemne.
Mama şi cei trei copii s-au mutat aici după ce Primăria Baia Mare le-a dărâmat casa din chirpici construită ilegal la periferia oraşului Baia Mare.
Angajaţii unei grădiniţe din zonă sunt cei care au anunţat Protecţia Copilului, alarmaţi de ţipetele celor mici.
„Copii au fost luaţi şi duşi la spitalul TBC ca să se facă o primă evaluare a cazului. Între timp colegii mei au găsit-o şi pe mama care este o persoană cu handicap, cu probleme grave de vedere”, a declarat Nicolae Boitor, director DGASPC Maramureş.
Cel mai mic dintre copii, în vârstă de 1 an, a rămas internat la spital din cauza problemelor de sănătate. Ceilalţi doi micuţi au fost duşi la un centru de plasament. Mama riscă să fie decăzută din drepturile părinteşti.