Incidentul a avut loc marţi, în jurul orei 16.00, pe strada Laterală din Codlea, unde bărbatul a scos un briceag şi şi-a înjunghiat fosta concubină în gât şi în cap, lama briceagului rămânând înfiptă în craniul femeii, potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Braşov, comisar şef Liviu Naghi, informează Mediafax.
El a precizat că agresorul a aruncat apoi mânerul briceagului şi a fugit cu un autoturism tip taxi cu care venise din Bucureşti, iar după aproximativ şase ore, în jurul orei 23.00, a fost prins de poliţişti pe bulevardul Gării din Braşov, în timp ce încerca să fugă spre Capitală.
„Au fost organizate mai multe filtre atât în municipiul Codlea, cât şi în judeţ, iar în jurul orei 23.00 agresorul a fost prins pe bulevardul Gării din Braşov. Iniţial, a fugit cu un autoturism tip taxi cu care venise din Bucureşti, însă a făcut pană şi l-a abandonat. El a luat legătura cu fraţii lui din Bucureşti pentru a-i asigura scăparea. Suspectul a fost reţinut pentru 24 de ore, pentru tentativă de omor, şi a fost încarcerat în arestul Poliţiei Braşov”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Braşov.
Miercuri, bărbatul urmează să fie dus la Tribunalul Braşov, cu propunerea de arestare preventivă.
Agresorul, în vârstă de 33 de ani, este din Bucureşti, unde locuia de mai bine de 15 ani cu concubina lui, în vârstă de 31 de ani, cu care avea trei copii – o fată de 15 ani şi doi băieţi de 8 şi, respectiv, 4 ani. În urmă cu două luni, din cauza certurilor şi a violenţei bărbatului, femeia şi-a luat cei trei copii şi a plecat din Bucureşti, internându-se într-un centru maternal din localitatea braşoveană Codlea. Femeia şi-a găsit de lucru în Codlea la un magazin, ca vânzătoare.
Conform poliţiştilor, în cursul zilei de marţi bărbatul a sunat-o şi i-a spus că vrea să o viziteze. Ea a acceptat, iar după ce a ieşit de la serviciu s-a întâlnit cu fostul concubin şi au băut o cafea de la un automat de pe strada Laterală. Bărbatul a încercat să o convingă pe femeie să se întoarcă la el, spunându-i că şi-ar fi găsit de lucru la o firmă de taximetrie unde se află în probe, însă pentru că ea l-a refuzat, a scos briceagul şi a înjunghiat-o de mai multe ori în cap şi în gât.
În prezent, femeia este internată la Spitalul Judeţean Braşov, la secţia de terapie intensivă, fiind operată miercuri dimineaţă.
„Pacienta a ieşit din operaţie, iar acum este la reanimare, în stare stabilă. I s-a scos din craniu un vârf de briceag. A avut noroc pentru că nu i-a fost atinsă substanţa cerebrală. De asemenea, celelate plăgi i-au fost suturate”, a spus dr. Adrian Albotă, director medical al Spitalului Judeţean Braşov.