Premierul Victor Ponta recunoaşte cât de grea e guvernarea într-o coaliţie cum este USL.”Învăţăm să trăim în coaliţie. Sigur că este întotdeauna mai uşor să guvernezi singur”, a declarat Victor Ponta în cadrul unei reuniuni de partid a social-democraţilor.
Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, compară USL cu o căsnicie. „Relaţiile umane sunt relaţii complicate. Frecuşurile, neînţelegerile, tensiunile care apar sunt un lucru firesc. Asta se întâmplă şi într-o familie, între soţ şi soţie, într-un cuplu”, a spus Iliescu referindu-se la discuţiile din interiorul USL.
În acelaşi timp, Iliescu îl laudă pe Ponta pentru poziţia sa în scandalul numirii procurorilor şi spune că s-a maturizat politic. „A făcut progrese spectaculoase şi cred că a dovedit şi capacitate şi posibilităţi şi capacitate intelectuală pentru a se adapta„, a conchis Ion Iliescu.
Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, că are „ceva mai puţină încredere” în Victor Ponta decât atunci când s-a format USL-ul, informează Mediafax. De asemenea, liberalul şi-a exprimat dezacordul faţă de motivaţia prezentată de către Victor Ponta în legătură cu nominalizarea Codruţei Kovesi pentru şefia DNA, arătând că „dacă te faci frate cu dracu’, n-ajungi bine”.
Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, că, dacă este vorba ca reprezentanţii USL, respectiv premierul Victor Ponta, să arate în străinătate că sunt „prieteni” cu Traian Băsescu, şi nu duşmani, atunci ar fi trebuit lăsat Emil Boc, deoarece „originalul e întotdeauna preferabil copiei”.
„Înainte, pentru mine, în USL înseamnă clar acele lucruri (asumate în programul USL, n.r.), nu altele, pentru că, dacă în continuare vom constata că n-am făcut ce am spus în faţa oamenilor, ci altceva, pentru că aşa a fost nevoie, aşa ne-a zis nu ştiu care ambasadă, atunci vine simplu întrebarea şi nu ezit să-i dau şi răspuns. Păi, dom’le, dacă nu puteam face altceva decât a făcut Băsescu înainte, dacă ceea ce putem face noi în politică externă este să-i convingem pe oamenii ăia că suntem prieteni cu Băsescu, nu duşmani, atunci de ce nu l-am lăsat pe Băsescu, pe Emil Boc, pe Ungureanu şi pe ceilalţi să facă ei treaba? Că originalul e întotdeauna preferabil copiei”, a spus Antonescu.