Evenimentul va debuta cu proiecţia filmului „The Element Of Crime” şi va continua cu alte filme celebre ale cineastului danez, precum „Epidemic”, „Europa”, „Abisul sufletului/ Breaking The Waves”, „Idioţii/ The Idiots”, „Dansând cu noaptea/ Dancer In The Dark”, „Cele cinci obstrucţii/ The Five Obstructions”, „Dogville”, „Manderlay”, „Şeful şefilor/ The Boss Of It All”, „Antichrist” şi „Melancholia”, informează Mediafax.
Fanii filmelor lui Von Trier vor avea posibilitatea să participe la discuţii şi analize ale operei cineastului.
Seminarul „Projections: A Psychoanalysis of von Trier’s Dogville and Manderlay” va fi coordonat de Mary Wild, care va prezenta celor prezenţi o interpretare psihanalitică freudiană a luptei dintre dorinţele inconştiente şi personajele autoritare din serialul „Land of Opportunities”, de Lars von Trier.
Într-un alt seminar, denumit „Lars von Trier and the New Extremism”, Tanya Horeck şi Tina Kendall, profesori la Anglia Ruskin University, profesorul Nikolaj Lubecker de la Universitatea Cambridge şi Caroline Brainbridge, de la Universitatea Roehampton, vor explora opera provocatoare a lui Lars von Trier, ca parte a unui impuls mai larg, general, către imaginile transgresive, adeseori violente şi controversate şi temele din cinematografia europeană contemporană.
Născut pe 30 aprilie 1956, în Danemarca, Lars Von Trier este unul din regizorii ale căror creaţii au influenţat semnificativ cinematografia europeană şi mondială.
Lars Von Trier a lansat nouă din filmele sale la Cannes, unde a câştigat Palme d’Or pentru „Dansând cu noaptea/ Dancer in the Dark” (2000) şi marele premiu al juriului pentru „Abisul sufletului/ Breaking the Waves”, în 1996.
Von Trier a devenit însă persona non grata a festivalului în 2011, după ce a făcut comentarii legate de nazişti la conferinţa de presă pentru filmul său „Melancholia”.
Lars Von Trier riscă să şocheze din nou industria cinematografică cu noul său film, întrucât „Nymphomaniac” va conţine scene reale de sex.