Dorel Vişan pune degetul pe problema Superligii: „Aduc jucători din Tanganyika. Invazia asta de străini deranjează”

Actorul Dorel Vişan a participat la podcastul lui Ovidiu Ioaniţoaia, în cadrul căruia a vorbit atât despre teatru şi viaţa sa artistică, cât şi despre sport şi fotbal în particular, dezvăluind de ce nu urmăreşte cu plăcere meciurile din Superliga.
George Russo
08 iun. 2023, 11:59
Dorel Vişan pune degetul pe problema Superligii:

Dorel Vişan este deranjat de numărul mare de străini din campionatul românesc, ba chiar este de părere că echipele de fotbal ar trebui compuse doar din jucători proveniţi sau rezidenţi ai urbei respective. Actorul nu a fost clar în privinţa criteriului prin care ar trebui stabilită apartenenţa unui jucător la un anumit oraş.

Actorul a dezvăluit că a fost profesor de sport în primii ani ai carierei, perioadă în care şi-a cunoscut şi soţia.

„Am terminat școala de învățători, dar n-am vrut să profesez. Am dat la Politehnică, dar mi-am dat seama după ce-am intrat că nu pot face față. Am renunțat după primul curs! Aveam profesori foarte severi, când s-a umplut de formule tabla nu știam unde sunt.

Știți ce spune Goethe? „Caii destinului cunosc drumul”. Am dat la Educație fizică și am profesat trei ani, apoi am ajuns la teatru dintr-o întâmplare. În perioada în care am fost profesor m-am căsătorit cu o profesoară, tot de educație fizică.

Ştiu cât de greu e și la cât de multe trebuie să renunți ca să poți să faci ceva deosebit, să faci o performanță. Astăzi găsim mai puțin această pornire, dar pe vremea mea sportul era în atenția statului pentru că formează generații sănătoase. Aici e problema!”, a spus Dorel Vişan, în discuţie cu Ovidiu Ioaniţoaia.

Citeşte şi: Radu Banciu, atac devastator la adresa lui Laszlo Boloni. „E un tip greţos ca om! Toată lumea s-a plâns de el” VIDEO

Actorul spune că e mare fan CFR Cluj și merge la meciurile de pe teren propriu, dar e dezamăgit de situația sportului de la noi.

„Sunt fan CFR Cluj, din interes personal, fiind prieten foarte bun cu unul dintre sponsorii echipei, cu Ștefan Gadola. Eu am fost cu Universitatea, dar m-am îndepărtat după ce-au plecat la Ploiești. Era ca salamul de Sibiu care se făcea la Galați.

(n.r. Ce nu vă place la fotbalul românesc?) Că echipele românești aduc jucători din Tanganyika. Dacă e Milano trebuie să aibă jucători din Milano. Universitatea Cluj trebuie să aibă doar jucători din Cluj. Invazia asta de străini deranjează.”, a mai spus Vişan.

Declaraţiile controversate ale marelui actor vin la doar câteva zile după ce, într-un alt interviu realizat de Gazeta Sporturilor, Cosmin Olăroiu a emis unele păreri discutabile despre Uniunea Europeană, contrazise chiar de realizatorul materialului, redactorul şef Cătălin Ţepelin.

Citeşte şi: Oficial: Lionel Messi va juca în America, la Inter Miami. „Să vă spun de ce nu am ajuns la Barcelona”

DailyBusiness
Salarii explozive în România! Joburi de peste 10.000 lei pe lună și oportunități uriașe pentru câteva domenii în creștere
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Ce a putut să găsească o fetiță de 3 ani în pietriș. Părinții au rămas muți de uimire când au văzut comoara descoperită
Capital.ro
Regulă nouă la bloc 2025. Interzis pentru românii care stau la bloc. Amendă de 6.000 de lei pentru vecini
Playtech.ro
Cum trebuie reglată tetiera din maşină pentru a te proteja în caz de accident. Prea puţini şoferi ţin cont
DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Adevarul
Ce se ascunde în spatele propunerii lui Nicușor Dan de a negocia cu Antonescu și Lasconi o ieșire din cursa pentru Cotroceni
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Zodiacul iubirii pentru aprilie. Plăceri senzuale și ispite noi. Nu toate semnele vor rezista tentațiilor
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
La ce sumă a ajuns pensia minimă în aprilie 2025, după indexarea de 10%
Cancan.ro
Usher, vrăjit de o româncă! Cine e Roberta Maria, bomba sexy care a petrecut pe Arena O2, din Londra, cu artistul internațional
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunțul serii despre Ion Iliescu. Ce se va întâmpla cu fostul președinte al României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
A murit! Fiica sa a făcut anunțul cutremurător
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care plătesc facturi la curent prin PPC (fostă Enel) sau Hidroelectrica. Cât va costa energia electrică de la 1 iulie
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum a rămas Vladimir Putin fără vodca lui preferată: povestea unei bătălii legale orchestrate la București