ROMÂNIA U21- UCRAINA U21 0-1: Slavă Ucraienei, tricolorii mici au făcut iar un meci slab la Euro!

Echipa naţională U21 a României a pierdut sâmbătă, la Bucureşti, scor 0-1, meciul din grupa B cu echipa naţională U21 a Ucrainei. Tricolorii au pierdut prin autogolul din minutul 89 al lui Dican.
Filip Stan
24 iun. 2023, 19:40

ROMÂNIA U21- UCRAINA U210-1 şi calificarea este doar teoretică după două eşecuri. România a jucat modest  în prima repriză, însă fără să pună în pericol mare poarta oaspeţilor, deşi Louis Munteanu şi Petrila l-au încercat pe goalkeeperul ucrainean. A urmat parada lui Târnovanu din minutul 11, la şutul lui Kaschchuk. Acelaşi jucător a scăpat singur cu Târnovan, dar nu l-a putu învinge pe român în minutul 24, iar în minutul 37 Kaschchuk a primit în careu şi, din nou singur cu portarul, a tras pe lângă poartă. România a avut prima ocazie mare în minutul 43, la şutul lui Markovic, din  întoarcere, dar Trubin a respina în corner.

Repriza secundă a partidei de pe Stadionul Ghencea, a început cu oaspeţii în atac. Ucraina a avut o bară în minutul 56, când Sikan a reluat din apropiere în transversală. Tricolorii mici au replicat prin şutul pe lângă poartă al lui Dragoş Albu, dar ucrainenii au ratat din nou la şutul lui Vanat, respins de Târnovanu, din minutul 85. Octavian Popescu a încercat un şut de la distanţă în minutul 88, însă golul a căzut în poarta României. La o pătrundere pe partea stângă, Victor Dican a deviat balonul în plasă, învingându-l pe Târnovanu, în minutul 89. Eliminarea lui Vanat din minutul 90 nu a adus însă nimic pentru tricolori, care părăsesc terenul învinşi, scor 0-1, şi cu zero puncte după două meciuri. Ucraina a meritat victoria, pentru că a dominat partida, iar România joacă ultimul meci în compania Croaţiei, marţi.

În timp ce naţionala României a fost patener de antrenament pentru Spania, pierzînd cu scor de neprezantare (0-3), Ucraina a debutat cu o victorie la Campionatul European de fotbal Under-21 din România şi Georgia, 2-0 cu Croaţia, miercuri seara, pe Stadionul Giuleşti din Capitală, în Grupa B, din care face parte şi România.

Meciul va fi arbitrat de danezul Morten Krogh, ajutat de conaţionalii săi Steffen Bramsen şi D. Wollenberg Rasmussen, iar cel de-al patrulea oficial va fi Sebastian Gishamer din Austria.

Partida se va disputa pe stadionul Steaua şi va fi transmisă de TVR.

ROMÂNIA U21- UCRAINA U21 LIVE VIDEO ONLINE STREAMING TVR.

România a jucat haotic în prima repriză, însă fără să pună în pericol mare poarta oaspeţilor, deşi Louis Munteanu şi Petrila l-au încercat pe goalkeeperul ucrainean. A urmat parada lui Târnovanu din minutul 11, la şutul lui Kaschchuk. Acelaşi jucător a scăpat singur cu Târnovan, dar nu l-a putu învinge pe român în minutul 24, iar în minutul 37 Kaschchuk a primit în careu şi, din nou singur cu portarul, a tras pe lângă poartă. România a avut singura ocazie mare în minutul 43, la şutul lui Markovic, din  întoarcere, dar Trubin a respina în corner.

Min. 88: Octavian Popescu de la România U21 încearcă să înscrie de la marginea careului. Din păcate, șutul se duce în afara cadrului porții. A fost aproape!

Min. 84: Vladyslav Vanat şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează

Min. 63: Șutul lui Danylo Sikan de la Ucraina U21 trece departe de poartă

Min. 43: prima ocazie importantă a României, Markovic îl remarcă pe portarul ucrainean

Min. 39: Kaschchuk rfatează de puţin ţinta, România U21 este dominată copios la Bucureşti

Min. 23: Târnovanu scapă din nou România de primirea unui gol printr-o intervenţie bună

Mikn. 13: Dmytro Kryskiv șutează din afara careului, dar Ștefan Târnovanu intervine salvator

România U21 – Ucraina U21, echipele de start:
ROMÂNIA: 1. Târnovanu – 2. Pantea, 4. Racovițan, 14. Dican, 3. Țicu – 13. Screciu-cpt., 5. Lixandru – 11. Ișfan, 19. Munteanu, 7. Petrila – 9. Markovic
Rezerve: 12. Popa, 23. Gorcea – 6. Albu, 8. Miculescu, 10. Cîmpanu, 15. Borza, 16. Mazilu, 18. Popescu, 20. Dumitrescu, 21. Bîrligea, 22. Pop
Antrenor: Emil Săndoi

UCRAINA: 12. Trubin – 6. Sych, 16. Batahov, 4. Talovierov, 2. Vivcharenko – 21. Bondarenko-cpt., 17. Brazhko – 20. Kaschchuk, 22. Sudakov, 18. Kryskiv – 9. Sikan
Rezerve: 1. Neshcheret, 23. Fesiun – 3. Syrota, 5. Zhelizko, 7. Viunnyk, 8. Saliuk, 10. Mudryk, 11. Vanat, 13. Liakh, 14. Nazarenko, 15. Braharu, 19. Ocheretko
Antrenor: Ruslan Rotan

România va găzdui alături de Georgia, în perioada 21 iunie – 8 iulie, Campionatul European U21. Tricolorii fac parte din Grupa B și vor întâlni Spania, Ucraina și Croația. Toate meciurile României se vor disputa pe Stadionul Steaua, în București

Jucătorii naționalei pregătite de Emil Săndoi au revenit joi pe terenul de antrenament. Titularii din partida de aseară au avut un antrenament cu o intensitate mai redusă, în timp ce jucătorii care au intrat pe parcurs sau nu au evoluat s-au pregătit normal.

Emil Săndoi, selecţionerul naţionalei U21 a României, a declarat, miercuri seară, că echipa sa a fi putut scoate un rezultat mai bun dacă jucătorii ar fi fost puţin mai atenţi.

„Bineînţeles că ne doream şi ne aştepatm la mai mult, Sunt puţin îngrijorat pentru că am văzut lipsă de personalitate în seara asta. Am avut mingea în posesie la ambele goluri, dar ne-am speriat, parcă nu am avut control. Dacă am fi fost puţin mai atenţi, poate că era altfel. Jocul greşeala aşteaptă, pentru că dintr-o actiune de contraaac am primit primul gol, la golul doi am avut mingea în cotrol si am pierdut-o usor. Cred că a fost o presiune prea mare care a apăsat pe umerii jucătorilor. Îmi pare rău că s-a întâmplat aşa. Îmi pare rău şi pentru jucători, trebuie să le ridicăm moralul. A fost un duş rece, dar urmează o nouă partidă.

Organizare execrabilă la EURO 2023 U21. Cum a fost umilită o jurnalistă din România pe Stadionul Steaua, la meciul cu Spania
Această teamă, haideţi să nu zicem lipsă de personalitate, a făcut ca atunci când a venit mingea la unii jucători, în unele situaţii de contraatac, parcă am luat cele mai proaste decizii”, a declarat Emil Săndoi după înfrângerea suferită miercuri seara în faţa Spaniei, 0-3, în grupa B de la Euro U21.

„În unele momente trebuiia să ne demonstrăm calitatea pe care o avem. Şi am făcut unele greşeli copilăreşti”, a mai spus el.

România U21 – Spania U21 0-3, la EURO 2023. Trupa lui Săndoi a fost jalon pe Ghencea

Start la EURO 2023 U21 | Programul meciurilor din București. Cum arată grupele. Lotul lui Emil Săndoi, marii absenți

Meciul de debut al României, de miercuri, 21 iunie, s-a va juca împotriva Spaniei, pe Stadionul Ghencea, scor 0-3

EURO 2023 U21. Programul meciurilor din București

Iată programul complet pentru meciurile care se vor disputa în București:

• România – Spania. Stadionul Steaua (Ghencea), miercuri, 21 iunie, ora 21:45;
  • România – Ucraina. Stadionul Steaua (Ghencea), sâmbătă, 24 iunie, ora 19:00;
  • România – Croația. Stadionul Steaua (Ghencea), marți, 27 iunie, ora 21:45.

Pe Stadionul Steaua se va mai juca o semifinală, miercuri, 5 iulie, de la ora 22:00.

La București se vor mai juca meciuri pe Stadionul Giulești:

• Ucraina – Croația. Stadionul Giulești, miercuri, 21 iunie, ora 19:00;
  • Spania – Croația. Stadionul Giulești, sâmbătă, 24 iunie, ora 21:45;
  • Spania – Ucraina. Stadionul Giulești, marți, 27 iunie, ora 21:45.

De asemenea, un sfert de finală se va disputa pe Stadionul Giulești, sâmbtă, 1 iulie, de la ora 22:00.

Biletele sunt ieftine. Costă doar 25, respectiv 35 de lei. VEZI AICI.

Lotul României U21 pentru EURO 2023

Marii absenți din lotul României sunt Mihăilă și Drăgușin. Screciu va intra după meciul cu Spania.

PORTARI: Ștefan Târnovanu (FCSB), Mihai Popa (FC Voluntari), Andrei Gorcea (Universitatea Cluj);

FUNDAȘI: Bogdan Racovițan (Rakow / Polonia), Mihai Lixandru (FCSB), Victor Dican (FC Botoșani), Valentin Țicu (Petrolul), Andres Dumitrescu (Sepsi), Alexandru Pantea (FCSB), Andrei Borza (Farul Constanța);

MIJLOCAȘI: Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Dragoș Albu (U Craiova 1948), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Alexandru Ișfan (Universitatea Craiova), Alexi Pitu (Bordeaux / Franța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Vlad Pop (U Craiova 1948), Octavian Popescu (FCSB), David Miculescu (FCSB), Adrian Mazilu (Farul Constanța);

ATACANȚI: Jovan Markovic (Universitatea Craiova), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Louis Munteanu (Farul Constanța).

Grupele EURO 2023

GRUPA A: Georgia (gazdă), Belgia, Olanda, Portugalia

GRUPA B: România (gazdă), Ucraina, Croația, Spania

GRUPA C: Cehia, Israel, Anglia, Germania

GRUPA D: Norvegia, Elveția, Italia, Franța

ROMÂNIA U21- UCRAINA U21 LIVE VIDEO ONLINE STREAMING TVR. Câteva detalii despre naţionala pregătită de fostul internaţional ucrainean, Ruslan Rotan:

– A câştigat primul meci din grupe de la #U21EURO, 2-0 cu Croaţia;
– S-a calificat la turneul final după ce a terminat grupa H pe locul secund cu 23 de puncte, în spatele Franţei, şi a câştigat barajul cu Slovacia, scor 5-3 după cele două partide;

– Cel mai bun marcator al calificărilor a fost Dmytro Kryskiv, cu 4 reuşite;

– Cea mai bună performanţă la un turneu european a fost locul 2, obţinut la ediţia din 2006;

– Cel mai bine cotat jucător din lot este Mykhaylo Mudryk, fotbalistul celor de la Chelsea, acesta fiind evaluat la 50 de milioane de euro;

– În total, valoarea lotului se ridică la 115.35 milioane euro, comform Transfermarkt;

– Doi jucători din lotul pentru EURO sunt campioni mondiali la categoria U20 cu naţionala Ucrainei, la ediţia din 2019 (Danylo Sikan şi Oleksiy Kashchuk).

Lotul Ucrainei:

Portari: Kiril Fesiun (Kolos Kovalivka), Ruslan Neshcheret (Dynamo Kyiv), Anatoliy Trubin (Shakhtar Donetsk)

Fundaşi: Arsenii Batahov (Zorya Luhansk), Maksym Braharu (Chornomorets Odesa), Rostyslav Liakh (Rukh Lviv), Oleksii Sych (Kortrijk), Oleksandr Syrota (Dynamo Kyiv), Maksym Talovierov (LASK), Kostiantyn Vivcharenko (Dynamo Kyiv), Volodymyr Brazhko (Zorya Luhansk), Volodymyr Saliuk (Chornomorets Odesa)

Mijlocaşi: Artem Bondarenko (Shakhtar Donetsk), Oleksiy Kashchuk (Sabah), Dmytro Kryskiv (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Nazarenko (Dnipro-1), Oleh Ocheretko (Shakhtar Donetsk), Georgiy Sudakov (Shakhtar Donetsk), Ivan Zhelizko (Valmiera)

Atacanţi: Mykhailo Mudryk (Chelsea), Danylo Sikan (Shakhtar Donetsk), Vladyslav Vanat (Dynamo Kyiv), Bohdan Viunnyk (Grazer AK)

ROMÂNIA U21- UCRAINA U21 LIVE VIDEO ONLINE STREAMING TVR. UEFA a decis să utilizeze sistemul VAR la Euro U21, începând cu faza sferturilor de finală

UEFA a anunţat vineri că a decis să introducă sistemul VAR şi la Campionatul European U21 din România şi Georgia. VAR-ul va fi utilizat începând cu faza sferturilor de finală ale competiţiei.

UEFA a dat astfel un răspuns după erorile de arbitraj din meciul Franţa – Italia, din cadrul grupei D de la Euro U21, meci încheiat cu scorul de 2-1 pentru francezi, dar şi greşeli de arbitraj comise de olandezul Allard Lindhout. Italienii au reclamat un henţ în careul francez, rămas nesancţionat; faultul de la faza din care a pornit golul victoriei francezilor şi nevalidarea golului egalizator marcat de Bellanova.

Preşedintele Federaţiei Italiene de Fotbal (FIGC), Gabriel Gavrina a declarat vineri că datorită importanţei jucătorilor prezenţi şi a faptului că semifinalistele competiţiei se califică direct la Jocurile Olimpice de la Paris, Campionatul European U21 nu mai poate fi considerat o simplă competiţie de tineret şi că la UEFA a existat o evaluare incorectă a impactului unei competiţii atât de importante.

Spynews
Momente de groază în Satu Mare! A fost descoperită o bombă neexplodată într-o zonă foarte circulată | FOTO
Bzi.ro
Ianis Hagi și Elena nu pot pleca în luna de miere! Ce se întâmplă în familia lor, după nuntă
Fanatik.ro
Când se schimbă vremea. Meteorologii ANM vin cu noi vești proaste
Capital.ro
Cutremur în România. Ion Iliescu a primit decizia. Procurorii n-au avut milă
Playtech.ro
Ce spune Bianca Drăgușanu despre acuzațiile de evaziune fiscală. Vedeta RUPE TĂCEREA
DailyBusiness
BNR dă vestea cea mare pentru românii care au împrumut la bancă!
Adevarul
De ce circulă în continuare TIR-urile pe Transfăgărășan. Suspiciuni de șpagă pe Valea Oltului pentru tranzit
Spynews
Star Matinal. Cum se simte Mihai Leu, după ce s-a confruntat cu probleme de sănătate serioase. A ajuns la spital de trei ori în prima parte a anului
Spynews
Marina, femeia găsită moartă în propriul cabinet stomatologic, a luptat pentru viață până în ultima secundă. Detalii tulburătoare despre crima din Brăila
Evz.ro
Șoșoacă ne aruncă în lumea a treia. Niciodată nu s-a mai întâmplat așa ceva
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
Cât a mers darul la nunta lui Ianis Hagi. Chiar și invitații „normali” au plătit sume importante
wowbiz.ro
Gigi Becali, implicat într-un accident rutier! Ce se întâmplă în aceste momente cu patronul FCSB?
Cancan.ro
Soluționare HALUCINANTĂ în cazul lui Robert de la Insula Iubirii. Ce s-a întâmplat la Poliția Animalelor, a povestit totul cu zâmbetul pe buze
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Peste 2,5 milioane de români primesc 250 de lei în luna august. Categoria de persoane ce se bucură de mai mulți bani de la stat