O româncă de 30 de ani, trimisă în judecată după ce a sedus un bătrân din Italia. De cealaltă parte, conaţionala noastră se apără şi spune că toate aceste „daruri” le-a primit în timpul unei poveşti de iubire pe care cei doi ar fi trăit-o, potrivit ilrestodelcarlino.it.
Familia bătrânului, un om de afaceri din Modena, susţine că omul a retras pentru româncă 250.000 de euro pentru achiziţia locuineţei şi că ar fi făcut retrageri dese de 40.000 de euro.
Iniţial, parchetul a cerut clasarea cazului, însă familia vrea să demonstreze că omul suferea de o boală degenerativă, care ar fi început să îi afecteze luciditatea chiar în perioada în care pensionarul trăia idila cu românca. Un judecător a cerut Parchetului să continue ancheta și a respins clasarea cazului.
Maria a lucrat ca îngrijitoare din Italia. A avut grijă de Palma, o femeie de 70 de ani diagnosticată cu boala Parkinson. A apelat la Maria pentru că u mai putea să își desfășoare activitățile zilnice în mod independent. A ajuns să depindă în totalitate de îngrijirea acordată de badanta sa.
Maria a recunoscut că la început i-a fost dificil să se adapteze la situație. Nu mai avusese niciodată experiența de a îngriji o persoană cu boala Parkinson și s-a confruntat cu provocări care necesitau răbdare și învățare.
„Când am început să lucrez pentru ea, era deja într-un stadiu avansat al bolii Parkinson. Nu se putea deplasa independent și avea nevoie de asistență în multe activități zilnice, cum ar fi igiena personală, nutriția și menaj.
La început, a fost o provocare pentru mine. Nu mi-a pasat niciodată de cineva cu boala Parkinson și m-am confruntat cu o situație dificilă. Palma era foarte rigidă și avea adesea spasme musculare care o făceau să sufere.”, a povestit Maria, citată de rotalianul.com. (Citește AICI mai multe detalii)