Căderi masive de pietre pe Transfăgărășan! Căderile masive de pietre și aluviuni care au blocat Transfăgărășanul joi au fost determinate de ploile abundente care au căzut în ultima perioadă, spun reprezentanții ISU Argeș.
„În judeţul Argeş, pe DN 7C Transfăgărăşan, tronson kilometric 56 – 63, precipitaţiile abundente recente au produs căderi masive de pietre de pe versanţi”, a anunțat Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
Misiunea pompierilor de a curăța partea carosabilă este una dificilă și asta din cauză că și în prezent plouă abundent.
Ionuț Tunaru, purtătorul de cuvânt ISU Argeș, a declarat că pompierii încearcă să deblocheze în primă fază un singur sens pentru a se putea circula alternativ.
„În urma precipitațiilor abundente, a fost blocat drumul în două zone de către aluviunile aduse de apă. Vorbim de bolovani, mâl, de lemne care au căzut pe drum și au blocat circulația. În zonă s-au deplasat pompierii cu utilaje și intervin pentru a degaja aluviunile aduse pe carosabil. Se încearcă deblocarea unui singur sens deocamdată pentru a putea să se circule alternativ pentru coborâre și urcare spre Cota 2000”, a declarat Ionuț Tunaru, la Digi24.
Acest incident a avut loc la nici două săptămâni de la deschiderea circulației pe Transfăgărășan.
Directorul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, a anunțat că de miercuri, 21 iunie, se deschide circulația pe DN 7C – Transfăgărășan, între Piscul Negru, jud. Argeș, și Cabana Bâlea Cascadă (jud. Sibiu).
„Se deschide circulația pe #Transfăgărășan (#DN7C) mâine de la ora 8.00, între #PisculNegru (km 104) și #CabanaBâleaCascadă (km 130+800)!
Pe acest sector de drum, aflat la mare altitudine, circulația va fi permisă doar pe timpul zilei (între orele 7.00 – 21.00), iar în cazul unor fenomene meteorologice nefavorabile drumul va fi închis temporar, până când vremea va permite redeschiderea drumului în condiții de siguranță.
Pentru a vă putea bucura de frumusețea acestui drum unic în lume este recomandat să #circulațicuatenție și să respectați restricțiile impuse.
Este important să acordați o atenție suplimentară atunci când circulați pe acest drum, având în vedere că anul acesta a crescut numărul urșilor care se deplasează și chiar staționează pe partea carosabilă.
Pentru a evita evenimente nedorite este foarte important să nu încercați să hrăniți urșii, chiar dacă va aflați în autovehicul și să nu faceți gesturi care ar putea să genereze un comportament agresiv al acestora”, a transmis directorul CNAIR, Cristian Pistol, pe Facebook.
Citește și Vești bune pentru șoferi! Circulația pe Transfăgărășan se deschide începând de miercuri