Piedone își continuă acțiunile în sectorul 5. Primarul a dispus igienizarea apartamentului unui bătrân cu probleme grave: ”Zici că e castelul lui Dracula!”

Primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, a participat la o operațiune de igenizare a unui apartament de pe raza sectorului pe care îl administraeză. Apartamentul era într-o stare jalnică semânând cu o groapă de gunoi, iar mirosul degajat pe scară era insuportabil.
Mircea Filipescu
18 iul. 2023, 10:00
Piedone își continuă acțiunile în sectorul 5. Primarul a dispus igienizarea apartamentului unui bătrân cu probleme grave: ”Zici că e castelul lui Dracula!”

Apartamentul în care Piedone a ordonat igienizarea aparține unui bătrân fără venituri și cu grave probleme de sănătate. Bătrânul a fost luat în evidență de Direcția de Asistență Socială.

În urmă cu trei zile, un nou cămin în care au fost descoperite nereguli a fost găsit în București, în urma unui control făcut de primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone.

Controlul a avut loc sâmbătă, în Sectorul 5 al Capitalei. S-a descoperit că azilul nu avea nicio autorizație de funcționare și s-a luat decizia relocării tuturor seniorilor din cămin.

„Din păcate sus nu se poate respira. Nu are licență. Nici într-un WC public nu miroase așa. Nu ne iese matematica, hârtii nu sunt, acte nu sunt. Ei spun că sunt 24, noi am găsit mai puțini”, a spus Primarul PUSL al Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone.

Printre neregulile găsite se numără: mancarea ținută în oale pe jos, mizerie, lipsa avizelor din partea autorităților, lipsa documentelor din care să reiasă numărul de persoane cazate în centru.

Citește și: Doliu uriaș în Biserica Ortodoxă! Unul dintre cei mai iubiți preoți din România s-a stins la 100 de ani. A avut o relație specială cu Maria Lătăreţu

Diana Artene, prefectul Capitalei, a spus că 15 bătrâni vor fi duși la Spitalul Colțea.

„Nu am observat niciun fel de traume, mă refer la lovituri, dar rămâne de văzut. Îi vom duce la Spitalul Colțea pe 15 dintre ei. Ceilalți, cei care sunt pe picioarele lor, și care pot să fie duși într-o unitate de îngrijire îi vom duce, deocamdată, la Sfântul Luca. Au fost și câțiva aparținători care au venit și au luat bătrânii acasă. Nu puteți să vă dați seama cum miroase acolo. Am găsit doar două persoane care au grijă de 24 de bătrâni. Nu au carte de muncă. Una dintre dumnealor ne-a spus că este asistent medical, dar a recunoscut că nu are atestat. Mâncarea a fost adusă și a fost pusă pe jos”, a precizat prefectul Capitalei.

Citește și: Tragedie în familia unor afaceriști din Botoșani! Băiețelul lor, de doar 5 ani, a murit înecat în piscina hotelului, unde se aflau în vacanță

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
De ce să nu arunci varza murată chiar dacă a trecut iarna. Ce poți să faci cu ea pe timp de vară
Capital.ro
Documentul devine obligatoriu de azi, 2 aprilie. Toți românii trebuie să îl prezinte. Expiră în 2 ani
Playtech.ro
Cât ar costa Metrorex siguranța călătorilor. Costurile dotării stațiilor de metrou cu un sistem de protecție EXCLUSIV
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
Reacția lui Piedone în timpul unui control la o măcelărie plină de icoane: „Intrăm in biserică”. Patru restaurante din Sectorul 5 au fost închise
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Icoana care îndeplinește dorințe. Biserica asaltată de credincioși
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Anunț important pentru românii care beneficiază de acest tip de pensie! Ce trebuie să facă pentru a nu rămâne fără venit
Cancan.ro
A apărut o nouă infracțiune în Codul Rutier. Ți se suspendă permisul de conducere instant, dacă faci asta
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Lovitură cumplită pentru Elena Udrea. E de negăsit! Anunțul a venit în cel mai prost moment
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Întârzieri la plata pensiilor! Românii așteaptă și două luni să primească banii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Tragedia care a îndoliat Craiova. Tatăl și fiica de 7 ani, morți într-un accident în Serbia. „Daria, vei continua să dansezi printre îngeri“