Zile aglomerate pentru autorități și echipaje medicale la Electric Castle. ”În ceea ce priveşte prevenirea şi combaterea consumului ilicit de droguri, prin măsurile active de verificare, au fost oprite din a participa la festival 57 de persoane, identificate având asupra lor substanţe interzise la deţinere. Acţiunile de prevenire şi combatere nu au avut loc doar în zona de desfăşurare, atenţia forţelor de ordine fiind concentrată şi pe parcările, restaurantele şi barurile, respectiv campingul din zona apropiată locului de desfăşurare a festivalului. Structurile Ministerului Afacerilor Interne acţionează proactiv, desfăşurând activităţi pe mai multe paliere, la nivel naţional, inclusiv în gări şi autogări care au legături directe cu municipiul Cluj – Napoca”, au transmis polițiștii.
Citește și: Cât a plătit un turist pentru trei mici și un pahar de bere la Electric Castle
Echipajele implicate în acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi de prim-ajutor din cadrul ISU Cluj şi Serviciului de Ambulanţă Cluj au acordat sprijin participanţilor la festivalul Electric Castle, înregistrându-se 68 de cazuri cu traumatisme diverse, alte 392 de cazuri cu afecţiuni medicale diverse – lipotimie, stări febrile, cefalee, hipertensiune arterială.
Şapte persoane au avut nevoie de investigaţii suplimentare şi au fost transportate la spital.