Un apel la numărul de urgenţe 112 a fost făcut luni de către asistentul social din comuna Albeşti care a anunţat faptul că trei copii în vârstă de 5, 7 şi 9 ani au fost găsiţi la domiciliu prezentând urme de violenţă, informează Agerpres. O ambulanţă s-a deplasat în localitatea vasluiană şi i-a preluat pe cei trei copii care au fost transportaţi la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui.
„Cei trei copii, două fetiţe şi un băieţel, au fost găsiţi singuri la domiciliu cu contuzii în zona feţei. Părinţii erau plecaţi la muncă într-o localitate învecinată şi au fost anchetaţi ulterior de către poliţişti. În urma cercetărilor s-a constatat că bărbatul, care a afirmat că nu şi-a bătut copiii, s-a enervat din cauză că micuţii i-au umblat prin nişte acte şi drept pedeapsă le-a spus acestora să se lovească cu capul de perete”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Vaslui, Mihaela Ştraub.
Cei trei copii sunt internaţi momentan la Secţia de Pediatrie a spitalului vasluian.