Dumitru Vlad Paul, unul dintre portarii promiţători ai fotbalului românesc, a avut un accident nefericit la sfârşitul săptămânii trecute, în timpul partidei pe care echipa sa, Luceafărul Oradea, a jucat-o cu UTA, în liga a II-a. Medicii i-au extirpat un rinichi, iar acum tânărul de 22 de ani se recuperează într-un spital din Oradea.
El a fost vizitat marţi de o echipă România TV şi a declarat reporterului: „Nu mă simt aşa ok. Sunt puţin slăbit, din cauza perfuziilor şi a vizitelor foarte multe. Sper să fie ok şi să port să ajung înapoi pe teren, dar cu ajutorul lui Dumnezeu o să mă întorc. Medicii mi-au spus că n-o să mai pot juca, din cauză că tot efortul o să cadă pe celălalt rinichi şi, având în vedere că n-am nici splină, au zis că ar fi momentul să mă las de fotbal. Eu nu vreau să accept diagnosticul ăsta. Mama vrea să-mi doneze un rinichi sper să fim compatibili, să pot să-l primesc şi să mă întorc cât mai repede pe terenul de fotbal„.
Dumitru Paul a povestit şi de unde îi vine porecla Micul Duckadam: „S-a întâmplat la finala Campionatului Naţional de juniori de la Mogoşoaia, când am apărat patru penalty-uri la rând. Aş vrea să ajung cât mai sus”.
La rândul ei, mama sportivul a declarat pentru România TV: „Pentru noi este o dramă. El şi-a dorit de mic să facă sport. Soţul este rapidist din tată-n fiu şi ar fi dorit ca Vlad să ajungă la fel ca Rică Răducanu, dar aceste accidente l-au adus în situaţia de a nu mai putea face sport. Sperăm să se recupereze cât mai repede, vedem ce se poate face, iar eu sunt dispusă să-i dau un rinichi„.