Situație jenantă pentru clientul unui restaurant din Mamaia. Bacșișul, impus „cu japca”. Av. Adrian Cuculis: „E un abuz” | EXCLUSIV

Pentru cei care vânează prețuri mici pe litoralul românesc, de-acum este momentul pentru vacanțe. Totuși, există și situații nefericite. Un turist în stațiunea Mamaia și-a prezentat experiența mai puțin obișnuită. 
Andi Miron
25 aug. 2023, 11:56
Situație jenantă pentru clientul unui restaurant din Mamaia. Bacșișul, impus „cu japca

Un cetățean care a luat masa la un restaurant în Mamaia s-a trezit cu o „surpriză” când a primit nota: bacșiș obligatoriu notat pe bon.

Pentru o notă de 134 de lei, clientul a avut de achitat încă 13,40 de lei ca „taxă de servire”, un fel de bacșiș obligatoriu pentru faptul că un angajat i-a adus la masă două beri și două porții de noodles cu creveți, relatează presa tabloidă.

Avocatul Adrian Cuculis: „O asemenea taxă de servire este absolut abuzivă și implicit, ilegală”

Adrian Cuculis susține că această practică este, de fapt, un abuz. Avocatul precizează pentru site-ul RomâniaTV.net că în ciuda noii legi adoptate, ce prevede impozitarea bacșișului, „tipsul” rămâne opțional, o decizie a clientului.

„Din punctul meu de vedere, o asemenea taxă de servire este absolut abuzivă și implicit, ilegală, în condițiile în care nu este anunțat consumatorul încă de dinainte de a face comanda.

Și mai mult decât atât, trebuie procedat astfel (n.r. – informarea clientului) pentru a preîntâmpina orice fel de situație stânjenitoare.

În opinia mea, din punct de vedere legal, acest tip de taxare extra ar trebui să fie afișată în loc public în așa fel încât să fie observată chiar de dinaintea intrării în restaurant.

Atâta vreme cat taxa de servire nu a fost comunicată consumatorilor, nu este nimic altceva decât o taxă abuzivă și o practica abuzivă a operatorului. Persoana care primește o asemenea taxă pe nota de plată ar putea să refuze achitarea ei și să se adreseze protecției consumatorului.

Chiar mai mult decât atât, un consumator care trece printr-o asemenea experiență stânjenitoare ar putea avea câștig de cauză în instanță, solicitându-i acelui operator despăgubiri morale”, a comentat avocatul Adrian Cuculis pentru site-ul RomâniaTV.net.

Ce spune „legea bacșișului”

Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă

Fiecare local are obligația de a trece, la finalul bonul fiscal, suma pe care clientul o poate oferi ca tips. În general, procentul din consumația totală ce poate fi alocat este de 10%, 15% sau 20%, în funcție de gradul de satisfacție al consumatorului.

De la 1 ianuarie 2023, Guvernul PSD + PNL a introdus „legea bacșișului”. Prin intermediul actului normativ a fost reglementat faptul că restaurantele, barurile și alte tipuri de localuri au obligația de a fiscaliza bacșișul.

Astfel, statul pretinde 10% din valoarea bacșului. Până la data de 25 a lunii următoare, patronii au obligația de a depune declarația prin care anunță cât tips au primit angajații. Ulterior, șefii trebuie să depună și formularul 205, care vizează bacșișul obținut pe parcursul întregului an. Ziua în care poate fi depus este data de 28/29 februarie, în funcție de an.

„Operatorii economici prevăzuți la alin. (1) au obligația de a înmâna clientului o notă de plată, în prealabil emiterii bonului fiscal, în care sunt prevăzute rubrici destinate alegerii de către client a nivelului bacșișului oferit, între 0% și 15% din valoarea consumației.

Nota de plată trebuie să conțină și o altă rubrică în care clientul să poată înscrie suma oferită drept bacșiș, în valoare absolută, dacă acesta optează pentru acest mod de stabilire a valorii bacșișului acordat”, se arată în Legea 376/2022.

_

Andi Miron

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară, paparazzii Spynews.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Mașina specială care va fi lansată în curând în România. Puțini au auzit de acest brand
Capital.ro
Ordin UE. Kit de supraviețuire pentru 3 zile. Românii trebuie să pună și bani numerar deoparte
Playtech.ro
Cum se calculează pensia dacă ai contribuit în două țări diferite. Cât contează anii lucrați în străinătate
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Guvernul n-a renunțat la ideea de a trimite un emisar special în SUA. Cine e favorit SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Jo susține că ar fi fost amenințată de Gheboasă: “Lasă că ne întâlnim noi…”. Motivul banal din care a început totul
Spynews
Horoscopul lunii aprilie, cu astrologul Remus Ionescu. Ce se întâmplă în viața fiecărei zodii
Evz.ro
Ziua păcălelilor. Cea mai tare farsă din timpurile moderne. Cum se distrează românii
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
A apucat doar să mai strige. Șeful Salvamont Predeal ar fi suferit un infarct după ce a fost atacat de urs chiar pe stradă
Cancan.ro
Văduva lui Silviu Prigoană, prima apariție publică de la moartea afaceristului! Unde a apărut Mihaela Botezatu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu național. Marele cântăreț a murit pe scenă: A fost vocea și inima acestor meleaguri
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
GALERIE FOTO 30 de ani de la catastrofa aviatică de la Balotești. Cum e păstrată memoria victimelor la locul accidentului
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Sondaj Verifield: Surpriza de pe locul 2 la prezidențiale. Pe cine ar vota românii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cifrele lui Nicușor spun lucruri trăsnite: ce facem, ne ducem după „fenta” cu Ponta?