Cercetătorii au descoperit ce au în comun Facebook şi Coca Cola

Obezitatea şi pierderea vieţii private vor fi, secolul acesta, ceea ce a fost fumatul în secolul trecut. Coca Cola, PepsiCo, Nestlé, McDonalds şi alte firme ale căror venituri provin din vânzarea de produse cu conţinut înalt de zahăr sau grăsimi, alături de cele precum FaceBook, Google sau Twitter, care depind de captarea informaţiei personale a utilizatorilor pentru a o vinde apoi mai departe, se vor confrunta cu probleme similare celor pe care le-au avut companiile producătoare de ţigări, notează ziarul El Pais.
Romania TV
29 apr. 2013, 09:44
Cercetătorii au descoperit ce au în comun Facebook şi Coca Cola

500 de oameni de ştiinţă din 50 de ţări au publicat raportul „The Global Burden of Disease” în care arată că, între 1990 şi 2010, obezitatea a crescut cu 82% (în ţările din Orientul Mijlociu creşterea a fost de 100%).

„Copiii mureau înainte din cauza infecţiilor, combătute acum cu ajutorul vaccinurilor, noul flagel de azi este însă obezitatea iar copiii suferă consecinţele”, a explicat Ali Mokdad, unul din autorii studiului, informează Agerpres.

În ultimul deceniu, oamenii au fost afectaţi de boli şi tulburări care derivă din excesul de greutate. Azi în SUA, unul din trei adulţi şi unul din cinci copii sunt clinic obezi. Companiile argumentează că greutatea nu derivă din ceea ce mâncam, ci este rezultatul mai multor factori. „Televiziunea, jocurile video şi urbanizarea sunt mai responsabile de excesul de greutate decât produsele noastre”, spun ele.

În secolul trecut, mult timp, companiile producătoare de ţigări au reuşit să împiedice să se facă legătură între cancer şi fumat. Directorul ştiinţific al Comitetului pentru Investigaţii ale Industriei Tutunului (CIIT) scria în 1957 că „incidenţa oricărui tip de cancer este complexă şi greu de analizat. Nimeni nu a stabilit că fumul sau vreuna din componentele sale provoacă cancerul la om”. Azi se ştie că această afirmaţie este falsă, ceea ce producătorii de ţigări îl ştiau deja.

Michael Mudd, fost vicepreşedinte la compania Kraft, care vinde alimente şi băuturi, vrea să conştietizeze oamenii de acest lucru. Sunt mulţi factorii care determină obezitatea, dar aceste companii sunt principalele vizate. Nu numai că ele satisfac cererea consumatorilor, dar fac eforturi pentru a spori frecvenţa consumului şi a cantităţilor ingerate. Mudd avertizează: „Aşa cum lobby-urile armelor din SUA dau vina pe bolile mentale şi pe jocurile video violente pentru a distrage atenţia de la pericolul pe care îl reprezintă armele de foc, tot aşa industria alimentară denunţă viaţa sedentară şi televiziunea drept cauză a obezităţii. Nu trebuie să cădem în această capcană”.

La fel cum guvernele au reglementat până la urmă consumul de tutun, determinând companiile producătoare de ţigări să-şi caute refugiu în pieţe mai puţin controlate din Asia şi în alte regiuni, este posibil ca mai devreme sau mai târziu să se întâmple acelaşi lucru şi cu companiile ale căror câştiguri depind de vânzarea de produse saturate de zahăr şi grăsimi. Un lucru similar, dar mai complex, se întâmplă cu companiile care, via Internet, încearcă să seducă cu produse – conţinuturi, „soluţii”, „căutări” sau „comunităţi” – pentru care nu trebuie să plătim nimic. Nimic, cu condiţia să le permitem să afle cine suntem, unde suntem sau facem, ce ne place sau ne interesează şi să acceptăm anumite condiţii (cine mai citeşte scrisul cu litere mici în care compania trece aceste condiţii?). Oricum suntem monitorizaţi şi fără voia noastră.

Această informaţie este foarte valoroasă pentru companii şi alte organizaţii care vor să ne vândă un produs, o idee, o conduită sau un candidat. Progresele tehnologice permit culegerea a tot mai multe date noi prin telefonia mobilă, senzori la distanţă, camere de filmare, recunoaştere facială etc. Şi graţie sistemului Big Data, noile tehnologii pot să extragă informaţie utilă care se transformă apoi în bani. Trebuie să facem ceva pentru a opri aceste forţe care vor să desfiinţeze barierele care ne protejează de obezitate şi care ne mai permit încă să avem dreptul la viaţă privată.

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni
Fanatik.ro
Băutura care are rolul de a preveni apariția unui AVC. E una dintre cele mai consumate din lume și e recomandată de medicul Vlad Ciurea
Capital.ro
Amendă pentru românii care folosesc numerar. Obligația legală când ai bani cash. Fiscul nu mai iartă
Playtech.ro
Oraşul din afara ţării populat de români. Aici sunt peste 500.000 de cetăţeni de-ai noştri
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Orban o abandonează pe Lasconi și n-o mai susține în alegeri: „N-are nicio șansă”. Pe cine mizează acum
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
BCR, sfaturi financiare de Sărbători. Cum pot românii să economisească
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Criminalul din Băleni, care a ucis și batjocorit o femeie de 80 de ani, a fost trimis în judecată! Ce a făcut acesta după ce i-a luat viața bătrânei
Cancan.ro
Bianca Drăgușanu, GOALĂ în public! S-a dezbrăcat în fața celor prezenți și apoi și-a... GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care românii s-au despărțit cu durere. A fost cel mai bun. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
Cât de periculoasă este vopseaua de ouă. Atenționarea specialiștilor pentru sănătatea noastră
MediaFlux
Taxa ”ascunsă” la plata cu cardul. La ce trebuie să fim atenți
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai