Șeful ANPC, Horia Constantinescu, a spus că nu ia niciun ban de la vreun club din Herăstrău, așa cum a susținut primarul Sectorului 1, Clotilde Armand. Replicile dintre cei doi au atins un nivel fără precedent.
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, a reacţionat dur, după ce primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, l-a acuzat că un club din Herăstrău îi plăteşte chirie. Șeful ANPC susține că nu încasează nimic de la nicio societate de acest gen, nici în România, nici în Panama şi că nimic din ce a declarat edilul nu este real. El susţine că primarul Sectorului 1 inventează scandaluri pentru a ieși în evidență.
„Eu nu încasez nimic, nici aici, nici în Panama. Nu am încasări ascunse, decât în mintea acestei ţaţe! Se agaţă de scandaluri pentru a-şi masca incapacitatea de a face ceva constructiv. Nimic din ceea ce afirmă, în legatură cu mine, fosta soţie şi familia mea, nu are niciun fundament real! Inventează scandaluri, pentru că atât a pus şi pune la dispoziţia societăţii”, a declarat Horia Constantinescu, pentru News.ro.
Primarul Sectorului 1 Clotilde Armand a afirmat, într-o postare pe Facebook, că o singură terasă din Parcul Herăstrău continuă să încalce legea şi bunul simţ cu muzica dată la maxim pe timpul nopţii, nominalizând clubul Kayo, despre care susţine că „îi plăteşte chirie şefului ANPC, secretarul de stat Horia Constantinescu, prin offshore-ul familiei din Panama”.
Ea a anunțat prin intermediul platformei de socializare că a sesizat Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Poliţiei Române şi că va cere ANAF confiscarea tuturor veniturilor realizate pe perioada suspendării activităţii.
„Avocații clubului au contestat decizia de suspendare a activității pe care am dat-o, v-am spus că legile sunt făcute în favoarea lor. Nu-i interesează să respecte regulile, pentru că au protecție direct în Guvernul României. Nu mă voi opri aici, Poliția Locală Sector 1 a dat din nou aseară contravenții pentru tulburarea liniștii publice. Vă anunț că în cazul clubului Kayo am sesizat Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Poliției Române și voi cere ANAF-ului confiscarea tuturor veniturilor realizate pe perioada suspendării activității. Totodată, am dispus verificarea contractelor prin care aceste persoane au dobândit fraudulos spaţii în parcul Herăstrău”,se arată în mesajul edilului Sectorului 1.