Mai mult de 85% dintre puii broiler, adică pui crescuți pentru carne, din țara noastră sunt crescuți în doar 30 de zile, susține Daniel Ioniță, președintele asociației Free, organizație care se ocupă de promovarea drepturilor animalelor în România și îmbunătățirea vieții acestora, scrie Libertatea.
La noi în țară, 7 din 10 români care gătesc de mai multe ori pe săptămână folosesc pui, conform unui studiu, iar la nivel mondial, consumul a crescut cu cinci kilograme pe an pe locuitor în ultimele două decenii.
Asociația Free, alpturi de jurnalistul Dragoș Pătraru, a lansat o campanie de conștientizare a mediului în care sunt crescuți cei mai mulți pui din România.
„Sunt pui cu picioare dislocate, cu răni fiarte mari pe piept, tocmai pentru că iau foarte mult în greutate într-un timp foarte scurt și nu se pot ridica și nu pot merge corespunzător”, spune Daniel Ioniță, potrivit sursei citate.
Citește și: Carne de pui cu salmonella descoperită în România. Produsul a fost retras de la vânzare
Potrivit unui studiu, creșterea rapidă a puilor broiler este echivalentul unui bebeluș care după două luni de viață ar avea 300 de kilograme. Acest lucru este ilustrat metaforic și în videoclipul campaniei.
Imaginea prezentată nu este cunoscută de mulți români, spune Ioniță, iar ei consideră că „puiul obișnuit vine dintr-un mediu mult mai plăcut și că trăiește mult mai mult înainte săajungă pe farfuriile oamenilor”.
Viața puilor de carne este scurtă și dacă nu sunt sacrificați: „Dacă nu sunt uciși în 30 de zile, șansele sunt foarte mari ca ei să moară de infarct în 60 de zile”.
Asociația Free a lansat și un Raport de Responsabilitate în ceea ce priveșre creșterea ouilor. Raportul arată că rasele cu creștere mai rapidă necesită de 3 până la 5 ori mai multe antibiotice decât rasele cu creștere mai lentă, potrivit Alianței pentru salvarea antibioticelor.
Unul dintre principalele motive pentru care puii crescuți în fermele din țară au o mortalitate crescută este numărul foarte mare de animale în ferme, aproximativ 20 de pui pe metru pătrat ajung la două kilograme, potrivit asociației Free.
Imaginile filmate pentru campanie surprind puii dintr-o fermă din România, dar asociația nu menționează care este ferma, deoarece spune că „numele fermei public n-ar ajuta cu absolut nimic. Nu e problema fermei, pentru că, din păcate, orice fermier, în momentul ăsta, în România, care alege să facă un pic mai bine pentru pui, pierde în fața celorlalți concurenți și firma scade în venituri și poate chiar ajunge la faliment. Semnalul de alarmă pe care vrem să-l tragem este asupra celor din HoReCa”.
Conform Free, fermele românești respectă toate legile: „N-am găsit nereguli legale, am găsit nereguli morale”.
Atât în România, cât și la nivel mondial, mai multe companii s-ai angajat în Raportul de Responsabilitate, adică din 2026, că nu vor mai vinde sau folosi deloc carne de pui provenită de la puii crescuți rapid. Printre acestea se numără Selgros, Ikea, Subway, Danone, Dr. Oetker, Bonduelle sau Pizza Hut.
Daniel Ioniță spune că puii sunt printre cele mai exploatate ființe, iar o îmbunătățire a traiului pentru ei înseamnă densitate scăzută, lumină adecvată și acces la aer liber.
Cu toate că industria HoReCa este principala responsabilă de limitarea puilor crescuți în mod accelerat, și oamenii pot produce o schimbare, prin evitarea consumului de carne de pui, în principal al puiului din rase cu creșterea rapidă sau semnarea petițiilor prin care se cere companiilor să adopte Criteriile Angajamentului European pentru Pui.
Potrivit Raportului de Sustenabilitate, furnizorii de carne de pui din România care au pui crescuți lent sunt Ograda Verde, Fermele Moraru, Familia Safir, Edenia sau Agricola.