Sărbătorile se apropie cu pași repezi, motiv pentru care românii deja își pregătesc casa, frigiderul și cămara, ca să nu lipsească nimic de pe masa de Crăciun.
Desigur, după scumpirile din ultima perioadă, cu siguranță mulți români nu se vor bucura ca în anii trecuți de preparatele culinare.
Timpul nu stă în loc pentru România, iar sărbătorile vin, chiar dacă bieții locuitori ai țării noastre se descurcă de pe o zi pe alta.
Cum atmosfera Crăciunului deja s-a instalat în Capitală, Târgul de Crăciun din Piața Constituției a devenit o atracție pentru bucureșteni și anul acesta.
Acolo găsești luminițe, vin fiert cu scorțișoară, dar și preparate gustoase.
Dar e mai potrivit să le privești, decât să întrebi un vânzător cât costă mâncarea la târgul din Capitală, pentru că prețurile sunt exorbitante.
Scumpirile din 2023 nu puteau fi ignorate nici de comercianții care încearcă să strângă averi la târgurile de Crăciun. Aceștia și-au ajustat prețurile în funcție de rata inflației, susțin ei.
Produsele expuse sunt îmbietoare, iar prețurile, destul de piperate, „ca de sezon”, cum ar spune unii comercianți, potrivit Gândul.ro.
Astfel, 100 de grame de șorici se vând, la Târgul de Crăciun din Piața Constituției cu 15 lei!
Asta înseamnă că pentru un kilogram trebuie să scoateți din buzunar suma incredibilă de 150 de lei.
La Târgul de Crăciun de la Cluj, un pahar de vin fiert se vinde cu 15 lei, iar 100 de grame de șorici tot 15 lei. Pe lângă aceste produse, găsești de la dulciuri, cum ar fi cozonac sau plăcinte cu brânză, până la cârnați și mici.
Însă și pentru aceste produse trebuie să scoți din buzunar foarte mulți bani.
Te-ar putea interesa și Sorin Bontea, rețetă de covrigi cu scorțișoară, pentru masa de Crăciun: „O combinație între cozonac și rulouri cu scorțișoară”
De exemplu, pentru o clătită simplă cu Nutella ar trebui să scoți din buzunar 19 lei, în timp ce pentru o clătită cu fistic și alune trebuie să plătești 35 de lei. Cât despre mâncare, mai bine o faci singur acasă.
Cele mai scumpe sunt sarmalele, pentru două 3 sarmale oamenii sunt nevoiți să scoată din buzunar chiar și 35 de lei. Dacă ai vrea să guști din gulașul cu fasole la 500 ml, ei bine, trebuie să plătești 30 lei.