Ca să nu mai spunem de costurile reparațiilor mașinilor care scăpau aproape întregi, dar sfârșeau în atelierele mecanicilor pentru a le readuce în funcțiune.
Români, vi se pregătește ceva! De sărbătorile acestea veți putea merge în siguranță acasă, atât pe Axialul Iași Suceava, cât și pe cel de la Cluj la Dej.
Am căutat să aflăm cine a înfăptuit minunile, pentru că azi în România e greu să mai vezi drumuri noi, practicabile și am descoperit că firma Autotehnorom din Suceava se face responsabilă pentru bunul mers al românilor acasă.
Astfel că, pe o listă a dorințelor pentru călătorii în siguranță, vă recomandăm să le solicitați sprijinul acestor buni români care au reușit să ne facă zilele mai ușoare și drumurile bune.
Intrând pe site-ul firmei Autotehnorom pot fi văzute și alte lucrări executate cu profesionalism, ceea ce ne dă curaj să sperăm că minunile nu se opresc aici.
Pentru că ne rodea curiozitatea, am vrut să aflăm cine conduce această firmă și, ca niște jurnaliști novice, am apelat la numărul de pe site pentru a cere detalii. Ne-a răspuns o voce care, aflând că suntem interesați să știm cine conduce firma, s-a scuzat că nu s-a prezentat (de altfel, există și un zgomot de fond asigurat de ceea ce urma să vedem că sunt niște utilaje cu care se lucra la drumul cu viaducte Botoșani – Ștefănești ) și am aflat cu surprindere că vorbim chiar cu administratorul Autotehnorom, Vasile Ripan.
”Acest drum național a fost unul dintre obiectivele principale ale doamnei Mariana Ioniță, care l-a inclus la priorități pentru licitare și finanțare, reușind să convingă factorii decidenți de necesitatea trecerii pe finanțare europeană.Suntem o echipa de profesionisti care vor sa arate ca se poate, suntem determinati si ne dorim o tara cu drumuri bune.Fara ajutorul tuturor colegilor mei nu as fi reusit”.
De altfel, drumul național Botoșani- Ștefănești este primul drum național din județ care are viaducte, acestea aflându-se în zonele cu probleme din cauza alunecărilor de teren. A fost nevoie de o echipă de ingineri extrem de pricepută pentru a se realiza o astfel de lucrare.
”Am reușit împreuna cu echipa să realizăm cu succes un proiect de anvergură în condiții corecte și optime datorită mobilizării tuturor părților implicate și anume Beneficiar, Supervizor și Antreprenor General. Pentru realizarea acestui proiect a fost nevoie de o mobilizare considerabilă de resurse umane, financiare, logistice și de implementarea celor mai optime soluții tehnice cu utilizarea de mașini și utilaje performante”, ne-a spus Vasile Rîpan, omul de afaceri care deține Autotehnorom.
România are șanse, România are oameni care au înțeles importanța acestor lucrări care să nu mai fie de mântuială și iată că rezultatele nu întârzie să apară.