Românii vor fi obligați să renunțe la aragazele din bucătărie! Decizia drastică luată de Uniunea Europeană

Uniunea Europeană se concentrează tot mai mult pe economisirea energiei și reducerea impactului asupra mediului în ceea ce privește gătitul în bucătăriile caselor. Acest lucru se face în contextul luptei împotriva schimbărilor climatice și a poluării. Mai jos ai toate detaliile.
Filip Stan
04 feb. 2024, 11:03
Românii vor fi obligați să renunțe la aragazele din bucătărie! Decizia drastică luată de Uniunea Europeană

UE are obiective ambițioase legate de economisirea energiei și adoptarea unor practici mai prietenoase cu mediul în gospodării. Printre aceste măsuri se numără trecerea treptată la plitele cu inducție în locul aragazelor tradiționale care folosesc gaze.

Citește și Ce distanţă trebuie să fie între frigider şi aragaz. Reguli pentru aşezarea electrocasnicelor în bucătărie

Este doar o chestiune de timp până când românii vor fi obligați să renunțe la aragazele din bucătărie! Uniunea Europeană se pregătește să ia o decizie radicală, care va afecta și România.

Plitele cu inducție sunt considerate mai eficiente din punct de vedere energetic, deoarece generează căldură prin intermediul unui câmp magnetic și încălzesc direct oala sau tigaia, astfel încât nu există pierderi de căldură.

De altfel, acestea sunt mai sigure, deoarece nu implică arderea gazelor, iar câmpul magnetic se oprește atunci când vasul de gătit este îndepărtat.

Toți oamenii vor avea obligația să economisească energie, iar dacă asta presupune să nu se mai gătească la aragaz, atunci populația va fi nevoită să se conformeze situației.

Pe viitor, bucătăriile convenționale se vor schimba fundamental.

În prezent, la nivelul Uniunii Europene încă se mai gătește în bucătării cu gaze, dar pe viitor lucrurile vor sta diferit. Aragazele pe inducție vor prinde tot mai mult la populație, consideră Bruxellesul.

Obiectivul asumat la nivelul UE este de a stimula planul de economisire a energiei, precum și de a avea un mediu mai curat, în conformitate cu noile standarde mondiale.

Deci, gospodăriile vor trebui să facă economii tot mai mari de energie.

Plitele cu inducție, noua soluție pentru economisirea energiei

Totodată, aceste schimbări vin cu o serie de costuri suplimentare pentru fiecare gospodărie. Gazele care ard la aragaz produc monoxid de carbon și alți poluanți nocivi pentru sănătate.

În schimb, plitele cu inducție nu produc fum și nici emisii de gaze.

Folosind plita cu inducție, nu există riscuri ca mâncarea să mai dea în foc, fapt ce ar fi putut avea urmări dintre cele mai grave.

Mai mult de atât, focul uitat aprins se stinge singur, după câteva secunde, dacă nu mai există contact cu oala.

Noul proiect discutat la nivelul UE își propune să înlocuiască total, dar treptat, aragazele tradiționale.

Trecerea la noul sistem de gătit se va face obligând casele noi (sau renovate) să aibă prevăzută o clasă energetică scăzută, iar acest proces de înlocuire al aragazelor ar putea dura câțiva ani.

În Occident, tot mai multe gospodării renunță la abonamentul la gaze și folosesc, deja, plitele cu inducție.

Plitele cu inducție au o suprafață formată dintr-o placă vitro-ceramică uniformă, iar căldura este degajată de un curent electric care trece prin bobine și generează un câmp magnetic, potrivit Capital.ro.

Astfel, se încălzește oala amplasată deasupra plitei și conținutul acesteia.

Citește și Cum să cureţi butoanele de la aragaz fără bătăi de cap. Durează doar câteva minute şi nu-ţi trebuie soluţii chimice

Folosind o plită cu inducție, oamenii vor economisi timp și energie, căci apa va fierbe mai repede iar mâncare va fi gata în doar câteva minute.

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Clădirea fascinantă din București, ajunsă o ruină, se vinde. Ce se va alege de Castelul de pe Chei
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. Boala cruntă care l-a răpit dintre noi. A fost de neegalat
Playtech.ro
Detalii cutremurătoare de la accidentul din Serbia! Medicii au început să plângă când au ajuns, Daria era...
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
Reacția lui Piedone în timpul unui control la o măcelărie plină de icoane: „Intrăm in biserică”. Patru restaurante din Sectorul 5 au fost închise
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Cea mai mare eroare când folosiți mașina de spălat
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Ministrul Mediului vrea ca urșii să fie uciși dacă se apropie de localități. A anunțat deja propunerea pentru modificarea legislației
Cancan.ro
Cât costă să rezervi o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia, pentru iulie 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia luată de Călin Georgescu. George Simion a făcut dezvăluirea: Mi-a cerut să intervin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Creșteri de pensii şi noi ajutoare pentru seniori. Anunțul făcut de Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Guvernatorul imposturii: cazul Bulete, batjocorirea Deltei și boala cronică a statului român