Stațiunea din România devenită vedetă pe Netflix. Puțini români au auzit de această zonă inedită

Deși România este plină de peisaje superbe, desprinse parcă din povești, nu mulți români le pot aprecia la adevărata valoare. În schimb, străinii par să fie mult mai interesați de zonele noastre inedite.
Filip Stan
31 ian. 2024, 20:06
Stațiunea din România devenită vedetă pe Netflix. Puțini români au auzit de această zonă inedită
Stațiunea din România devenită vedetă pe Netflix. Puțini români au auzit de această zonă inedită

O stațiune din România a devenit vedetă pe Netflix, iar oamenii din întreaga lume au apreciat locul și peisajul de vis. Puțini români au fost aici sau au auzit de această destinație.

Citește și: Turiști britanici, după o vizită de trei săptămâni în România: „Parcă suntem pe altă planetă”

Stațiunea din România devenită vedetă pe Netflix

În luna septembrie a anului trecut, seria documentar Flavours of Romania a avut premiera pe Netflix. Britanicul Charlie Ottley, cel care s-a îndrăgostit de meleagurile românești încă de acum mulți ani, a surprins, din nou, frumusețea țării noastre într-o serie de documentare ce prezintă diferite zone din România, dar și specificul lor culinar. Printre locurile prezentate care au atras atenția străinilor se numără și stațiunea Colibița.

Locul devenit vedetă pe Netflix este o stațiune spectaculoasă, aflată în județul Bistrița Năsăud. Stațiunea Colibița a fost promovată de Charlie Ottley, producătorul englez îndrăgostit de țara noastră, în cel mai nou sezon al seriei documentar Flavors of Romania. Imaginile surprinse în această stațiune au făcut înconjurul lumii și i-au cucerit pe străini.

Colibița este un satașezat pe Valea Bistriței, între Munții Bârgău și Munții Călimani, pe malul lacului Colibița, numit și „Marea de la Munte”. Lacul Colibița are o suprafață de 270 de hectare, o lungime de 13 kilometri și este situat la o altitudine de 900 de metri. Stațiunea Colibița se afla, în urmă cu ani buni, pe locul lacului cu același nume. În anul 1979 însă, s-a hotărât strămutarea satului Colibița pe dealurile din apropiere, în localitatea numită Mița, pentru a se amenaja în vale un lac de acumulare. Înainte de umplerea lacului, zona a fost curățată foarte bine, fiind scoși inclusiv copacii.

Peisajul de vis din Colibița și preparatele tradiționale i-au cucerit pe străini, care s-au uitat în număr mare la documentarul produs de Charlie Ottley. În ceea ce îl privește pe britanic, acesta s-a declarat fascinat de România și intenționează să documenteze mai departe frumusețile țării.

Ziua de astăzi este o mare descătușare pentru mine și pentru echipa mea, la capătul a mai mult de un an de când am pornit la drum pentru realizarea acestui nou sezon. A fost greu, dar a meritat. După toți acești ani România încă mă surprinde, de cele mai multe ori într-un mod foarte plăcut. Avem tradiții, cultură gastronomică, costume unice, peisaje care-ți taie respirația și oameni cu povesti fascinante. Filmările au fost realizate în premieră cu un anumit tip de drone. Pe lângă noi locuri vizitate, am căutat să și revin în anumite decoruri în care am mai fost, tocmai pentru a vedea cum au evoluat sau involuat în ultimii ani. A durat mai mult decât ne-am așteptat, însă m-am bucurat, mai ales că România este o țară a tuturor celor patru anotimpuri”, declara Charlie Ottley, la premiera seriei documentar.

Citește și: Britanicul Charlie Ottley a fost jefuit în România. Cine și cum l-a lăsat pe realizatorul „Wild Carpathia” fără aparatură și înregistrări

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni
Fanatik.ro
Cât costă kilogramul de carne de miel în Piața Obor. Partea din animal care se vinde cu 29 de lei
Capital.ro
Marele actor de care românii s-au despărțit cu durere. A fost cel mai bun. Nu poate fi uitat
Playtech.ro
Oraşul din afara ţării populat de români. Aici sunt peste 500.000 de cetăţeni de-ai noştri
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Ghid de supraviețuire în războiul sondajelor electorale. Ștefureac: „80% din ce s-a publicat până acum sunt advertoriale electorale”
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Carnea de miel, prețuri uluitoare. E mai ieftin în Marea Britanie
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
kanald.ro
Criminalul din Băleni, care a ucis și batjocorit o femeie de 80 de ani, a fost trimis în judecată! Ce a făcut acesta după ce i-a luat viața bătrânei
Cancan.ro
Bianca Drăgușanu, GOALĂ în public! S-a dezbrăcat în fața celor prezenți și apoi și-a... GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marea Britanie a pus interdicție la graniță. Decizie pentru românii care stau sau merg în Regatul Unit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
S-a terminat pentru ANPC și Cristian Popescu Piedone. Decizia justiției confirmă eșecul autorității
MediaFlux
Scad drastic dobânzile la rate. Decizia Băncii Centrale aduce vești bune românilor
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai