CROAŢIA – ALBANIA 2-2. Spectacol total la Euro 2024, meci decis în prelungiri. PROGRAMUL ZILEI

Croația – Albania 2-2, în Grupa B de la EURO 2024. Trupa lui Zlatko Dalic scapă victoria în prelungiri și tremură pentru calificare.
Filip Stan
19 iun. 2024, 15:31
CROAŢIA - ALBANIA 2-2. Spectacol total la Euro 2024, meci decis în prelungiri. PROGRAMUL ZILEI

Croația și Albania, în runda cu numărul #2 a grupelor de la Euro 2024, meci contând pentru Grupa B, s-a terminat la egalitate, scor 2-2. Partida a avut o desfășurare incredibilă. Albanezii au deschis scorul, croații au întors scorul în doar două minute, iar Modric & co. s-au văzut egalați în al cincilea minut al prelungirilor. Suspansul continuă!

PRO TV ONLINE CROAŢIA – ALBANIA LIVE VIDEO: 2-2, Min. 94, Gjasula înscrie și în poarta Croației după ce și/a dat autogol

PRO TV ONLINE CROAŢIA – ALBANIA LIVE VIDEO: 2-1. MIN. 76: Autogol Albania

PRO TV ONLINE CROAŢIA – ALBANIA LIVE VIDEO: 1-1. MIN. 74: Kramaric aduce egalitatea pe tabela

PRO TV ONLINE CROAŢIA – ALBANIA LIVE VIDEO: 0-1. MIN. 55: Croația atacă în valuri, dar Albania menține tabela intactă

Update E pauză, s-a terminat prima repriză. Albanezii intră în avantaj la vestiare, scor 1-0, prin golul lui Hysaj.

Update Min. 45+2: Croații au ratat egalarea, în ultimele clipe ale prelungirilor.

Update Min. 27: Ocazie Croația! Majer a centrat în careul de 6 metri, dar Petkovic a trimis mingea cu capul peste poartă.

Updaye Min. 15: Ocazie Albania! Bajrami a șutat la colțul scurt, însă Livakovic a respins balonul în corner.

Update. Albania a deschis scorul în primele minute ale meciului. Hysaj a centrat în careu din flancul drept pentru Laci, iar acesta îl învinge pe Livakovic cu o lovitură de cap.

PRO TV ONLINE CROAŢIA -ALBANIA LIVE VIDEO. Echipa care pierde duelul de miercuri, 19 iunie, este aproape eliminată. Deși au marcat cel mai rapid gol din istoria campionatului european, albanezii au cedat în fața campioanei en-titre. De partea cealaltă, Modric și compania au dezamăgit în fața Spaniei, cedând cu 3-0 la Berlin.

Croația vs Albania – Echipele de start:

Croația: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Petkovic, Kramaric

Rezerve: Labrovic, Ivusic, Stanisic, Pongracic, Erlic, Mario Pasalic, Budimir, Ivanusec, Sosa, Pjaca, Vida, Marco Pasalic, Sucic, Baturina

Selecționer: Zlatko Dalic

Albania: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Arlind Ajeti, Mitaj – Asslani, Ramadani, Laci – Asani, Manaj, Bajrami

Rezerve: E. Berisha, Kastrati, Balliu, Gjasula, Broja, Mihaj, Seferi, M. Berisha, Muci, Ismajili, Daku, Abrashi, Kumbulla, Naser Aliji, Hoxha

Selecționer: Sylvinho

Croația – Albania deschide ziua de miercuri de la Euro 2024. Partida de la Hamburg începe de la ora 16:00 și va fi transmisă de Pro TV. Nu rata nici derby-ul Spania vs Italia, meci care va avea loc joi, 20 iunie.

PRO TV ONLINE CROAŢIA -ALBANIA LIVE VIDEO. Date despre meci:

• Bajrami, jucătorul lui Sassuolo, a marcat cel mai rapid gol din istorie la Euro, după doar 24 de secunde. Mijlocașul de 25 de ani a înscris în ultimele două jocuri ale Albaniei.
    Croația a avut 54% posesie în prima rundă de ponturi de la Euro 2024, în timp ce Albania a terminat cu 34%. Înainte de Croația vs Albania, medaliata cu bronz de la ultimul campionat mondial a marcat în 7 din precedentele 8 partide.
    Doar unul din ultimele 10 meciuri disputate de Albania a produs peste 3,5 goluri.

După o prima repriză de coșmar cu Spania, naționala condusă de Zlatko Dalic s-a văzut condusă cu 3-0, scor cu care avea să se și termine duelul de la Berlin. Deși au avut o posesie mai bună decât la „La Roja” și au expediat același număr de șuturi pe poartă ca și adversarii lor (5), croații nu au reușit nici măcar să înscrie în primul meci de la Campionatul European. Petkovic a irosit un penalty în minutul 80.

Românii, victime ale unui fake grosolan! Fanii tricolorilor, acuzaţi că au scandat numele lui Putin la meciul România – Ucraina VIDEO

Înainte de Croația – Albania și de startul nefericit de la Euro 2024, finalista de la mondialul din 2018 câștigase ultimele șase meciuri. La începutul lunii iunie, croații au trecut de Macedonia de Nord, dar și de Portugalia. Iată toate rezultatele înregistrate de Croația în acest an:

Spania vs Croația 3-0 (Euro 2024)
Portugalia vs Croația 1-2 (meci amical)
Croația vs Macedonia de Nord 3-0 (meci amical)
Egipt vs Croația 2-4 (meci amical)
Croația vs Tunisia 1-0 (meci amical)

PRO TV ONLINE CROAŢIA -ALBANIA LIVE VIDEO. Prezenți pentru a doua oară la un campionat european, albanezii produs cel mai rapid gol din istoria turneului final. După doar 24 de secunde, Bajrami a marcat în poarta Italiei. Din păcate, deși a fost încurajată frenetic de un număr mare de fani prezenți la Dortmund, Albania nu a putut păstra avantajul decât câteva minute. Naționala condusă de Sylvinho a cedat cu 2-1 partida jucată înainte de Croația vs Albania, deși pe final a avut o șansă importantă de a egala scorul din duelul cu „Squadra Azzurra”.

În luna iunie, albanezii au jucat două meciuri amicale împotriva unor naționale modeste. Victoriile cu Azerbaidjan și Liechtenstein n-au testat-o prea mult pe adversara „tricolorilor” de la ediția din 2016. Aflată în cea mai grea grupă de la Euro 2024, Albania are două victorii și trei înfrângeri în acest an.

Italia vs Albania 2-1 (Euro 2024)
Albania vs Azerbaidjan 3-1 (meci amical)
Albania vs Liechtenstein 3-0 (meci amical)
Suedia vs Albania 1-0 (meci amical)
Albania vs Chile 0-3 (meci amical)

Citeşte şi: Ce au transmis BBC şi CNN după victoria României la Euro 2024. „Val de galben la fluierul de final”

Cele două naționale nu s-au mai întâlnit vreodată. La ultima ediție, Croația a terminat pe locul secund în grupe, dar a cedat apoi în optimi, scor 3-5, cu Spania, după prelungiri. Albania a mai fost la un singur campionat european, în 2016, atunci când a încheiat pe locul 3 în grupa din care a făcut parte și România.

Program EURO 2024 19 iunie

Croația – Albania – PRO TV (ora 16:00)

Germania – Ungaria – Pro Arena (ora 19:00)

Scoția – Elveția – PRO TV (ora 22:00)

Spynews
Prima persoană AUDIATĂ în cazul morții lui Andrei Versace. E un personaj temut în lumea INTERLOPILOR
Bzi.ro
Momentul în care polițiștii din Leeds, Anglia, iau cu forța copiii rromilor! De aici a început tot scandalul – VIDEO
Fanatik.ro
Cum poți păstra boabele de cafea proaspete timp de 12 luni. Trucul pe care trebuie să-l știe iubitorii de cafea
Capital.ro
Cutremur total în UE. Ungurii au ajuns stăpânii Europei. S-a pus blocadă pe bani
Playtech.ro
Se închide circulația pe Autostrada Soarelui! Pe unde să circuli ca să ajungi la mare
DailyBusiness
Ce pensie vei primi dacă ai lucrat 15 ani cu carte de muncă
Adevarul
Argument neobişnuit folosit de o avocată din Italia pentru a salva un urs care a atacat un turist: poate fi relocat în România