Cod roşu în Liga 1: Raed Arafat cere ca românii să nu fie lăsaţi pe stadioane în acest week-end. „Riscul e foarte mare”

Zile de foc și nopți tropicale sunt previzionate pentru România în week-end-ul acesta, când se reia Liga 1. Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod roșu de caniculă pentru cea mai mare parte a țării, valabil pe 13 și 14 iulie. În aceste condiții, autoritățile îndeamnă populația să evite expunerea în aer liber fără un motiv bine întemeiat.
Filip Stan
12 iul. 2024, 14:06
Cod roşu în Liga 1: Raed Arafat cere ca românii să nu fie lăsaţi pe stadioane în acest week-end.
Cod roşu în Liga 1: Raed Arafat cere ca românii să nu fie lăsaţi pe stadioane în acest week-end. "Riscul e foarte mare"

Cod roşu în Liga 1: Raed Arafat cere ca românii să nu fie lăsaţi pe stadioane în acest week-end. Raed Arafat, secretarul de stat și șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a făcut un apel către inspectoratele pentru situații de urgență și organizatorii de evenimente sportive și culturale, subliniind riscurile majore asociate cu expunerea la temperaturi extreme și posibilele intemperii.

„Atenţie foarte mare la festivaluri! Și rugămintea pentru inspectoratele pentru situaţii de urgenţă: unde sunt festivaluri, la sesizarea că există cod roşu sau cod portocaliu cu grindină, în timpul unui festival, să luaţi măsurile ca să limitați expunerea oamenilor şi să nu avem situaţia în care oamenii să se panicheze şi să fugă, să avem alte situaţii în timpul festivalurilor, cum s-a întâmplat la un concert la Bucureşti, recent. A fost oprit când s-a anunţat că va fi cod roşu. Și acest lucru vă rog să vi-l asumaţi. Nu lăsaţi oamenii să intre, sub cod roşu, în spaţii închise, adică în stadioane și așa mai departe. Deci riscul e foarte mare, și mai ales către după-masă, riscul vijeliilor”, a transmis Raed Arafat.

Citeşte şi: LIGA 1 2024-2025 Probleme cu drepturile TV, cine transmite noua ediţie a campionatului României. Situaţie neclară la Digi Sport

Startul campionatului se suprapune peste avertizarea meteo, iar meciurile vizate de codul roșu, pe 13 şi 14 iulie, sunt:

  • UTA – Rapid (Arad, ora 19:15)
  • FCSB – Universitatea Cluj (București, ora 22:00)
  • FC Botoșani – Oțelul Galați (Botoșani, luni, ora 18:30)
  • Petrolul – Gloria Buzău (Ploiești, luni, ora 21:30)

Citeşte şi: Liga 1 ediţia 2024-2025: FCSB, favorita la titlu a caselor de pariuri. Toate cotele pentru play-off, retrogradare şi golgheter

ANM a emis coduri roșu și portocaliu de caniculă pentru cea mai mare parte a țării. În regiunile Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia și Moldova, temperaturile vor varia între 37 și 41 de grade Celsius, cu un disconfort termic deosebit de accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Pentru Maramureș, Transilvania, Dobrogea și zona Carpaților Orientali, codul portocaliu prevede maxime de 35-40 de grade Celsius și nopți tropicale, cu minime de peste 20 de grade. În contextul avertizărilor meteo, Raed Arafat a subliniat necesitatea respectării măsurilor de siguranță.

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară, paparazzii Spynews.ro
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Mașina specială care va fi lansată în curând în România. Puțini au auzit de acest brand
Capital.ro
Fericire imensă pentru Călin Georgescu. Băsescu i-a dat vestea uriașă fix acum
Playtech.ro
Sistemul SGR, înlocuit în România. Ce se întâmplă cu cei 50 de bani pe ambalaje
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Cine a fost cu adevărat agentul 007. A pus pe picioare cea mai rețea de spionaj din Europa. Semnificația celor trei cifre
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Jo susține că ar fi fost amenințată de Gheboasă: “Lasă că ne întâlnim noi…”. Motivul banal din care a început totul
Spynews
Horoscopul lunii aprilie, cu astrologul Remus Ionescu. Ce se întâmplă în viața fiecărei zodii
Evz.ro
Confesiunile cutremurătoare ale unei actrițe celebre. I-a cerut îndurare lui Băsescu
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Rezultate simulare Evaluare Națională 2025. 64% dintre elevi au luat note de peste 5 la Limba și literatura română
Cancan.ro
Văduva lui Silviu Prigoană, prima apariție publică de la moartea afaceristului! Unde a apărut Mihaela Botezatu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cel mai mare actor a murit. A lăsat o amintire de neșters. Soția sa a anunțat tragedia: Am pierdut totul...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Ea este Mălina, iubita tânărului care a intrat cu mașina într-un TIR. Mesaj cutremurător după moartea lui Alex: „Te voi iubi mereu, așa cum ne-am promis”
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Sondaj Verifield: Surpriza de pe locul 2 la prezidențiale. Pe cine ar vota românii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bill Gates face previziunea care i-a îngrozit pe mulţi. Ce se poate întâmpla în următorii zece ani?