Ministerul Educației a anunțat rezultatele de la repartizarea computerizată a elevilor. Absolvenţii clasei a VIII-a care au susţinut Evaluarea Naţională 2024 află miercuri liceul la care vor studia în următorii patru ani. Rezultatele sunt publicate pe site-ul admitere.edu.ro.
Potrivit Ministerului Educaţiei, miercuri, s-au comunicat rezultatele candidaţilor repartizaţi computerizat în învăţământul liceal şi, totodată, au fost afişate în unităţile de învăţământ gimnazial lista cu locurile neocupate în liceele din judeţ, respectiv Bucureşti.
Repartizare liceu 2024 pe fiecare județ în parte – prima etapă:
După afișarea rezultatelor de la repartizarea computerizată, în perioada 25 – 30 iulie, elevii vor depune dosarele de înscriere la şcolile la care au fost repartizaţi, iar pe 30 iulie se va transmite de către unităţile de învăţământ liceal situaţia locurilor rămase libere în urma neînscrierii candidaţilor admişi în această etapă de admitere.
Între 31 iulie şi 2 august se vor rezolva de către comisia de admitere judeţeană şi a municipiului Bucureşti situaţiile speciale apărute după etapa de repartizare computerizată.
A doua etapă de admitere în învăţământul liceal pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2024 – 2025 se va face în august.
Rata de promovare la Evaluarea Naţională, după rezolvarea contestaţiilor, a fost anul acesta de 74,5%. Rata de participare în această sesiune a fost de 95,3%: 152.903 absolvenți ai clasei a VIII-a prezenți din totalul absolvenților înscriși (160.467). Dintre aceștia, 38.992 de candidaţi (25,5%) au obţinut medii sub 5 (cinci). Un elev a fost eliminat de la proba de Limbă şi literatură română, lucrarea acestuia fiind notată cu 1 (unu).
La proba de Limba și literatura română, 119.350 de elevi (77,8%) au încheiat examenul cu note mai mari sau egale cu 5 (cinci). Dintre aceștia, 416 elevi au obținut nota 10.
La Matematică,105.214 elevi (68,8%) au primit note mai mari sau egale cu 5 (cinci), iar dintre aceștia,1.133 au obținut note de 10.
La Limba și literatura maternă, 8.321 de elevi (90,5%) au primit note mai mari sau egale cu 5 (cinci), iar 68 de candidați au obținut note de 10.
74 de elevi au obținut anul acesta media generală 10, față de 466 în anul 2023.
Citește și: REPARTIZARE COMPUTERIZATĂ 2024 CLUJ. Care sunt cele mai bune licee din Cluj-Napoca
Iată calculul pentru media de admitere în învățământul liceal vocațional, profilurile artistic, sportiv, teologic și militar
1. Pentru profilul artistic, pentru profilul sportiv si pentru specializarea filologie de la liceul Waldorf, media finala de admitere se calculeaza astfel:
(3 APT + MA)/4 = MFA,
unde: APT = nota finala la probele de aptitudini;
MA = media de admitere (calculata conform Punctului I);
MFA = media finala de admitere.
2. Pentru profilul teologic, media finala de admitere se calculeaza astfel:
(APT + MA)/2 = MFA,
unde: APT = nota finala la probele de aptitudini;
MA = media de admitere (calculata conform Punctului I);
MFA = media finala de admitere.
3. Pentru profilul militar, media finala de admitere se calculeaza astfel:
0,2 MA + 0,8 NP = MFA,
unde: NP = nota la proba de verificare a cunostintelor la disciplinele Limba si literatura romana si
Matematica;
MA = media de admitere (calculata conform Punctului I);
MFA = media finala de admitere.
REPARTIZARE LICEU 2024. Ce se întâmplă în cazul elevilor cu medii de admitere egale
La admiterea la liceu în 2024, media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a va fi primul criteriu de departajare pentru elevii cu medii egale de admitere.
Astfel, în cazul în care doi candidati au medii de admitere egale, aceștia vor fi departajați folosind, în ordine, următoarele criterii:
a) media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a.
b) nota obtinută la proba de limba și literatura romană din cadrul Evaluării Naționale;
c) nota obtinută la proba de matematică din cadrul Evaluării Naționale;
d) nota obtinută la proba de limba maternă din cadrul Evaluării Naționale, respectiv nota de la proba de verificare a cunoștințelor de limba maternă, susținută conform prevederilor Art.10 din anexa 1 la OMECTS nr. 4802/31.08.2010, în cazul candidaților care solicită înscrierea la unități de învățământ cu predare în limba minorităților naționale;
Dacă la o unitate de invatamant, pe ultimul loc, exista candidati cu optiunea exprimata pentru acea unitate scolara si care au mediile de admitere, precum si toate mediile mentionate la punctele a)-d) egale, atunci toti acesti candidati sunt declarati admisi la optiunea solicitata.