Daniel Băluță pleacă de la șefia PSD Sector 4. Care este funcția importantă pentru care se pregătește din greu

Președintele PSD Sector 4, Daniel Băluță, cea mai puternică organizație social-democrată din București în urma alegerilor locale, se retrage de la șefia organizației, lăsând loc unui conducător mai tânăr și aproape necunoscut.
Filip Stan
25 iul. 2024, 14:10
Daniel Băluță pleacă de la șefia PSD Sector 4. Care este funcția importantă pentru care se pregătește din greu
Daniel Băluță pleacă de la șefia PSD Sector 4. Care este funcția importantă pentru care se pregătește din greu

Daniel Băluță, președintele organizației PSD Sector 4 i-a predat funcția de conducere a filialei unui subaltern în vârstă de 37 de ani, aproape necunoscut publicului larg. Primarul Sectorului 4 a renunțat la funcția sa pentru că se pregătește de o alta, mult mai importantă și mai dorită de politicienii vremii.

Citește și: Primul centru de consiliere pentru consumatorii de droguri a fost inaugurat în Sectorul 4 din București. Daniel Băluță: „Trebuie să oferim respectul cuvenit”

Daniel Băluță pleacă de la șefia PSD Sector 4

Edilul se pregătește intens pentru funcția de prim-vicepreședinte PSD la nivel național, poziție extrem de râvnită în partid și pentru care va începe o competiție acerbă în următoarea perioadă. Alegerile noului șef de organizație au avut loc joi, la primăria de sector, unde s-a votat în unanimitate pentru George Trocan.

Daniel Băluță a predat ștafeta pentru că va candida pentru funcția de prim-vicepreședinte PSD la Congresul din 24 august. De asemenea, primarul își depune candidatura în PSD, ca plan de rezervă, pentru a-și păstra funcția actuală de vicepreședinte pe regiunea București-Ilfov.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, va candida și el pentru funcția de vicepreședinte național PSD pe domeniul sănătății, el fiind susținut printr-o altă rezoluție adoptată joi în unanimitate de PSD Sector 4.

Noul președinte PSD Sector 4, Andrei Trocan, în prezent City Manager la Sectorul 4, și-a început cariera administrativă ca șef al serviciului de achiziții de la Administrația Școlilor, Liceelor și Grădinițelor din Sectorul 4, în anul 2014. Ulterior a devenit consilier local PSD, ocupând această funcție între anii 2017-2020, precum și viceprimar al sectorului.

„Este un moment emoționant. Acum 10 ani de zile am pășit alături de Daniel în această familie a PSD. Eram un tânăr care voia să facă performanță. Nici prin gând nu mi-a trecut că voi conduce cea mai puternică organizație PSD din București”, a declarat Andrei Trocan, după ce a votat președinte.

Daniel Băluță le-a spus membrilor PSD: „Vă rog din tot sufletul să-i oferiți toată încrederea dumneavoastră. Pe a mea o are deja”.

Citește și: Daniel Băluţă vrea să construiască împreună cu Gabriela Firea un aeroport în sudul Capitalei. Proiectul face parte din programul lor electoral

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Primele imagini cu Papa Francisc în sicriu! Ce ritualuri urmează în Vatican | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca, petrecere în costum de baie de Paște! Imagini inedite cu vedeta PRO TV în vacanța din Grecia
Fanatik.ro
Ce trebuie să dai de pomană și ce nu e bine să împarți de Sfântul Gheorghe 2025. Este sărbătoare mare, cu cruce roșie în calendar
Capital.ro
Românii vor fi amprentați. Obligație pentru noile buletine cu cip. Te prezinți la serviciul comunitar
Playtech.ro
Moștenitor în străinătate. Unde se face procura pentru succesiune
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Gabriel Liiceanu spune cu cine (nu) votează și de ce. „Poporul român doarme liniștit în cel mai cumplit vacarm”
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, ceartă cu soțul: "Mi-am făcut bagajele și am plecat. Nu mai suportam..." | Declarații exclusive
Spynews
Chef Richard Abou Zaki de la Chefi la cuțite, alături de Mădălina Ghenea, la Roma. Ce pun la cale cei doi: “Abia aștept…” | FOTO
Spynews
Elena Viscu se căsătorește din nou?! Fosta soție a lui CRBL, moment emoționant la o nuntă! | VIDEO
Evz.ro
Bijuteria renăscută din colbul ruinelor: Povestea unui lăcaș legendar din România ce ascunde secretele trecutului
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
kanald.ro
O turistă a murit dupa ce s-a răsturnat cu ATV-ul pe Clisura Dunării
Cancan.ro
Cauza morții fetei de 15 ani care a căzut cu trotineta. Ce s-a întâmplat cu Valentina, în șanț
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare valoare. Și-a pus amprenta asupra întregii țări. Va fi veșnic în amintirea românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
stirilekanald.ro
Comoara romană ascunsă, găsită înainte de Paște în Giurgiu! Este una dintre cele mai mari descoperiri din istoria recentă
Horoscop special Alina Bădic. Finalul lunii aprilie aduce surprize total neașteptate, dar și provocări. Zodiile care dau lovitura
MediaFlux
Cea mai mare teamă a lui Papa Francisc înainte de moarte. Ultimele ore din viață
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul în care un apartament renovat costă cât o mașină SH