Care sunt cele mai vândute mașini din Europa. Dacia Sandero își menține locul fruntaș. Unde se situează Duster

Dacia Duster a urcat în clasamentul celor mai vândute mașini din Europa. În același timp, Dacia Sandero se menține pe locul 1, cu un volum foarte mare de mașini vândute.
Filip Stan
23 aug. 2024, 11:30
Care sunt cele mai vândute mașini din Europa. Dacia Sandero își menține locul fruntaș. Unde se situează Duster
Care sunt cele mai vândute mașini din Europa. Dacia Sandero își menține locul fruntaș. Unde se situează Duster

Cele două modele populare de la Dacia, Sandero și Duster, au avut o perioadă excelentă, susținută atât de vânzările foarte bune ale hatchback-ului, cât și de lansarea puternică a SUV-ului Duster, care se anunță deja un succes de piață.

Citește și: Cât costă „Dacia rusească”, sosia modelului Logan MCV. Primele mașini au început să iasă pe porțile fabricii în iunie 2024

Dacia Duster, printre cele mai vândute mașini din Europa

Dacia Sandero a reușit să atingă un volum de 22.398 de vehicule înmatriculate, potrivit celor mai noi date colectate de Jato Dynamics, după o creștere de 34% a vânzărilor. Sandero își protejeză prima poziție, fiind în fața lui VW T-Roc cu peste 3.000 de unități (creștere de numai 5 procente, cu 19.254 unități), și a lui Toyota Yaris Cross (creștere mare, de 47%, cu 17.314 unități). Marea surpriză este dată însă de Dacia Duster, care urcă pe locul patru în clasament, cu 15.884 unități înmatriculate în iulie, după o creștere de 29% datorată lansării noii generații.

SUV-ul produs la Mioveni a reușit să depășească Kia Sportage (locul 5) și Toyota Yaris (locul 6). Pe locurile următoare se află Renault Clio, Hyundai Tucson, Opel Corsa și VW Golf – ultima cade neașteptat, de pe poziția doua, cu un declin de -13% și numai 13.924 unități înmatriculate.

Vestea proastă vine de la Ford Puma, care în iulie 2024 a înregistrat o scădere de 25% și un volum vândut de 10.342, coborând astfel pe locul 20 în clasamentul celor mai vândute mașini din Europa.

Luna iulie a fost o lună cu o creștere modestă pe piața autoturismelor în Europa, fiind înmatriculate 1,03 milioane de unități, mai multe cu doar 1,5% față de luna similară din 2023. Având în vedere evoluția negativă a unora dintre mărci și a unora dintre țări, rezultatul poate fi considerat unul bun pentru industria auto europeană.

Mai multe mărci au încheiat luna iulie cu scăderi, printre acestea numărându-se liderul pieței, VW, care a raportat un declin de 3 procente, la fel și Audi, Renault, Kia sau Ford. Din fericire, Dacia s-a numărat printre mărcile care au avansat față de anul trecut, având 47.000 de autoturisme înmatriculate, cu 11% mai multe față de anul trecut.

Citește și: Dacia a cucerit Italia. Sandero este unul dintre cele mai populare automobile în peninsulă

 

DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Spynews
Claudia Pătrășcanu s-a tuns singură, acasă. Cum arată acum cântăreața / FOTO
Bzi.ro
Cât costă un tort pentru Paște în cofetăria Gabrielei Cristea: Fanii și-au pus mâinile în cap!
Fanatik.ro
Traseul din România care i-a impresionat pe britanici. Traversează zone spectaculoase și obiective turistice: “M-am hotărât deja să mă întorc”
Capital.ro
Rambursare de taxe de la ANAF. Anunț oficial de la Fisc astăzi, 15 aprilie
Playtech.ro
Ce reguli trebuie respectate dacă vrei să îți construiești o terasă sau o anexă în curte
DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Adevarul
Țara care ne poate salva de tarifele lui Trump. Economist: „Are o piață enormă, este o țară în curs de dezvoltare”
wowbiz.ro
Armin Nicoară răspunde declarațiilor făcute de Georgiana Lobonț! Artistul a spus public ce a făcut nașa lui după ce el și Claudia Puican au devenit părinți? Nimeni nu se aștepta la asta
Spynews
Scandal uriaș la Teatrul Metropolis! Celebra Lili Jurcă, obligată să joace pe stradă?! Cum s-a ajuns la această situație
Spynews
Singurele imagini cu casa în care locuiește David Pușcaș: ”V-am primit în haos că aseară am făcut live” / GALERIE FOTO
Evz.ro
500 de lei pentru acești români. Banii au fost virați
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
kanald.ro
Rezultatul autopsiei lui Emanuel, medicul rezident din Botoșani, care a fost găsit fără suflare în locuința sa. La ce concluzie au ajuns medicii legiști
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
L-au demolat pe Călin Georgescu. Verdictul judecătorilor a venit astăzi, 15 aprilie 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Cum să prepari cel mai bun drob de miel. Secretele pe care gospodinele trebuie să îl știe
MediaFlux
Nu mai putem posta pe rețele sociale despre candidați. Se dau amenzi de 50.000 lei de la BEC
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Românii care stau la bloc riscă procese și executări silite dacă nu respectă această regulă