Marcel Ciolacu, după reținerea suspecților în dosarul tezaurului dacic furat: ”Un prim pas bun. Vom continua să cooperăm îndeaproape cu autorităţile olandeze până când piesele de patrimoniu preţuite sunt recuperate şi returnate”

Premierul Marcel Ciolacu spune că reținerea a trei suspecți în dosarul tezaurului dacic furat, anunțată miercuri seară de Poliția olandeză, ”este un prim pas bun”. Șeful Executivului subliniază că autoritățile române vor continua să colaboreze cu cele olandeze ”până când piesele de patrimoniu preţuite sunt recuperate şi returnate în siguranţă în România”.
Irina Dumitrescu
30 ian. 2025, 10:49
Marcel Ciolacu, după reținerea suspecților în dosarul tezaurului dacic furat: ”Un prim pas bun. Vom continua să cooperăm îndeaproape cu autorităţile olandeze până când piesele de patrimoniu preţuite sunt recuperate şi returnate”

Marcel Ciolacu a reacționat după anunțul Poliției olandeze referitor la faptul că au fost reținuți trei suspecți în cazul jafului de la muzeul Drents din localitatea Assen.

Prim-ministrul consideră că reținerea celor trei suspecți ”este un prim pas bun” și subliniază că autoritățile române vor continua să colaboreze cu cele olandeze ”până când piesele de patrimoniu preţuite sunt recuperate şi returnate în siguranţă în România”.

”Este un prim pas bun, trebuie să rămânem concentraţi şi vom continua să cooperăm îndeaproape cu autorităţile olandeze până când piesele de patrimoniu preţuite sunt recuperate şi returnate în siguranţă în România”, a arătat Marcel Ciolacu, într-o postare pe rețeaua de socializare X.

Citește și ANAF introduce un formular valabil pentru toți românii. În ce condiții trebuie completat

Poliția olandeză a reținut trei persoane în cazul jafului de la Muzeul Drents din Olanda, au anunțat, miercuri seară, surse apropiate anchetei. Suspecții au fost arestați în orașul Heerhugowaard. Aceștia au fost arestați pe baza imaginilor surprinse de camerele de supraveghere și ponturilor venite din partea publicului, a transmis poliția din Regatul Unit al Țărilor de Jos.

Niciunul dintre cei trei reținuți nu este cetăţean român, a precizat secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Interne (MAI) Bogdan Despescu.

Patru artefacte dacice – un coif și trei brățări – au fost furate în dimineața zilei de 25 ianuarie, într-un jaf cu explozibil la Muzeul Drents din localitatea olandeză Assen.

Poliția caută trei suspecți, care au spart vitrinele și au plecat cu cele patru obiecte de tezaur.

Legea spune că obiectele de patrimoniu pot fi împrumutate, însă organizarea transportului la locul de expunere trebuie aprobată hotărâre de Guvern, atunci când sunt implicate mai multe instituții. Premierul Marcel Ciolacu spune că nu a existat un astfel de act normativ pentru scoaterea obiectelor dacice, pentru expoziţia organizată la muzeul din Olanda.

Citește și Pensii 2025. Răsturnare de situaţie, pensiile indexate s-ar putea plăti retroactiv. Artificiul legislativ care ar putea majora TOATE pensiile din ianuarie DOCUMENT

DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Spynews
Bogdan Căplescu, reacție după ce s-a afișat alături de Karmen, în ipostaze apropiate. Ce spune despre împăcarea cu fosta soție
Bzi.ro
Jurnalistă româncă, victima unui caz șocant de abuz! Totul a fost dat în vileag!
Fanatik.ro
Subiecte Română Bacalaureat 2025, ce le-a picat elevilor la real și uman la BAC 2025. Au avut de ales între Ion Creangă şi Ioan Slavici. Update
Capital.ro
Doliu la Dinamo București. S-a stins un mare jucător al echipei. A fost răpus de boală
Playtech.ro
Subiectele de la proba scrisă la Română pentru profil uman au fost varianta 7. Ce au avut de rezolvat candidații la Bac 2025
DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Adevarul
Manifestații violente în Irlanda de Nord din cauza a doi români de 14 ani acuzați de agresiune sexuală. Au fost ridicate baricade
wowbiz.ro
A murit. Niculina Stoican, în DOLIU: „Atât a fost. Trebuia să…”
Spynews
Ce spune Karmen Minune despre idila cu Bogdan de la Ploiești: „Fix atunci am divorțat”
Spynews
Bianca Rus iubește din nou. Cine e bărbatul care a cucerit-o iremediabil
Evz.ro
Doliu în fotbalul românesc. A murit un mare jucător. A trecut și pe la Real Madrid
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a fost dată afară! A vorbit imediat despre ce a pățit: „Nu poți face asta”
kanald.ro
Cât cere Karmen Minune pentru a cânta la evenimente: „Am reușit să mă întrețin singură”
Cancan.ro
Baremul de corectare la BAC! Cum se rezolvau, de fapt, subiectele
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Legenda muzicii a plecat dintre noi. Nu a mai putut face față bolii: Cu profundă tristeţe...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga i-a lăsat mască pe tanzanieni. Apariție spectaculoasă la plajă
stirilekanald.ro
Ce a picat la BAC 2025: Cum poți consulta online subiectele și baremul la Română
Locurile din Romania pline de vipere. Unde exista riscul sa intalnesti serpi veninosi
MediaFlux
Ajutor de stat important pentru români. Cererile trebuie depuse până la 13 iunie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Consilierul lui Nicușor Dan confirmă că taxa pe tranzacțiile bancare a fost una dintre ideile analizate la Cotroceni