Jaful tezaurului dacic în Olanda. A fost identificat şi al patrulea suspect

După două săptămâni de la jaful tezaurului dacic din muzeul din Olanda, investigațiile poliției au dus, în sfârșit, la identificarea celui de-al patrulea suspect implicat în acest caz.
Filip Stan
04 feb. 2025, 22:47
Jaful tezaurului dacic în Olanda. A fost identificat şi al patrulea suspect

Poliția din Olanda a identificat al patrulea suspect în cazul furtului tezaurului dacic de la muzeul Drends din Olanda.

Suspectul este cel din fotografiile date inițial publicității, în care bărbatul olandez era surprins de camerele de supraveghere într-un magazin de bricolaj, de unde a achiziționat ranga și ciocanele necesare pentru efectuarea spargerii. Cu toate acestea, tezaurul rămâne în continuare dispărut, iar căutările continuă în încercarea de a-l recupera.

Poliția a făcut publică, încă din 29 ianuarie, fotografia bărbatului, care a fost surprinsă într-un magazin de bricolaj din Assen.

Citește și: Marcel Ciolacu, după reținerea suspecților în dosarul tezaurului dacic furat: ”Un prim pas bun. Vom continua să cooperăm îndeaproape cu autorităţile olandeze până când piesele de patrimoniu preţuite sunt recuperate şi returnate”

Polițiștii i-au percheziționat casa iar, în urma acțiunii, au fost confiscate mai multe bunuri. Anchetatorii speră că aceste dovezi îi vor ajuta să descopere obiectele dispărute din muzeul Drents.

În paralel, se desfășoară o anchetă și în România, la Parchetul General, unde procurorii examinează toate informațiile primite de la Muzeul de Istorie și de la Direcția de Cultură cu privire la decizia de a trimite tezaurul în Olanda. În acest context, se evaluează și o plângere depusă de o asociație de studenți din Iași împotriva fostului ministru al Culturii, Raluca Turcan, precum și împotriva lui Ernest Oberlander-Târnoveanu, directorul demis al Muzeului de Istorie.

Între timp, ancheta în cazul jafului continuă. Vizată a fost și o româncă din Olanda, a cărei locuință a fost percheziționată de oamenii legii. Mai bine de 6 ore, casa a fost verificată de mascați, care au luat mai multe obiecte de acolo.

În fața jurnaliștilor, femeia a declarat că i-au fost confiscate mașinile, telefoanele, dar și alte bunuri casnice, cum ar fi lenjeriile de pat sau covoarele. Românca nu are însă calitate de suspect în acest dosar.

Detalii despre românca implicată în ancheta furtului tezaurului dacic. Declarațiile făcute de femeie: „Mi-au luat până şi ceasul de la mână”

De asemenea, fotografiile a doi dintre cei trei suspecți arestați au fost făcute publice. Este vorba despre doi bărbați, Douglas Chesley Wendersteyt și Bernhard Zeeman. Despre unul dintre ei, presa internațională a dezvăluit că nu este pentru prima oară când are probleme cu legea. Bărbatul ar mai fi fost arestat în trecut pentru alte infracțiuni, inclusiv pentru furt. În spatele gratiilor mai este și o femeie, partenera unuia dintre indivizi.

În fața anchetatorilor, cei trei suspecți nu au vrut să dezvăluie unde sunt ascunse cele trei brățări dacice și coiful de aur de la Coțofenești. Au fost mai multe runde de audieri.

Cele patru obiecte de o valoare inestimabilă pentru țara noastră au dispărut de la muzeul Drents din Olanda în noaptea de vineri spre sâmbătă, 24-25 ianuarie.

DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Spynews
“Oxicomana lui Vlad Pascu”, postare sfâșietoare, după moartea suspectă a lui Rareș. Cine l-ar fi găsit decedat în casă
Bzi.ro
Dan Capatos, de urgență pe masa de operație! „Anestezie totală, intubare…”
Fanatik.ro
Până la ce oră circulă metroul în noaptea de Înviere 2025. Program special anunțat de Metrorex pentru zilele de Paște
Capital.ro
Călin Georgescu, de neoprit. S-a anunțat marea revenire: Va conduce la Cotroceni și Guvern
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie copt cozonacul ca să nu se ardă deasupra. La câte grade trebuie setat cuptorul electric sau pe gaz
DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Adevarul
Imagini tulburătoare din locuința lui Gene Hackman și a soției sale, făcute publice de autorități: mizerie, șobolani și urme de sânge
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu Rareș Ion, prietenul lui Vlad Pascu, înainte de a fi găsit mort în casă. Tânărul de 20 de ani s-a filmat într-o ipostază tulburătoare
Spynews
A pus punctul pe i! Decizia radicală a Georgianei Lobonț în legătură cu familia ei. Nu mai vrea niciodată să treacă prin asta!
Spynews
Ce decizie a luat Sânziana Negru pentru casa ei din Moldova. A făcut schimbări majore de când a început lucrările: “M-am speriat când am văzut”
Evz.ro
Suprize mari în imobiliare. Cele mai ieftine apartamente din Capitală
Ego.ro
EXCLUSIV Dana Roba, planuri nebunești cu iubitul, de Paște! ”Am să-i arăt...”
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
kanald.ro
Un al treilea angajat a fost găsit mort la Spitalul Sf. Spiridon din Iași. Bărbatul, în vârstă de 54 de ani, lucra la Terapie Intensivă
Cancan.ro
Fără pic de RUȘINE! Vedeta care a îndrăznit să iasă în public cu nurii la vedere! Imaginile sunt... GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Românii trebuie să anunțe la primărie. Se aplică chiar din luna Aprilie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Noi detalii ies la iveala in cazul celor doi tineri rezidenti, de la Spitalul Sfantul Spiridon, din Iasi, care s-au stins unul dupa celalalt…. Dezvaluirile facute de colegii lor de la spital
MediaFlux
Acord pentru o viitoare pandemie! OMS a pregătit deja totul
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Păstorii de stele: cum au ajuns ciobanii din Sahara brokeri de meteoriți