CUTIA NEAGRĂ EXCLUSIV. Cum și-a trădat George Simion toți apropiații pentru a pune mâna pe putere

Silviu Mănăstire revine cu un nou episod al spectacolului jurnalistic „Cutia Neagră”, în care disecă întreaga viață politică a politicienilor. Cariera lui George Simion este presărată cu trădări, iar jurnalistul analizează pas cu pas modul în care liderul AUR s-a debarasat de cei apropiați.
Alina Costache
21 mart. 2025, 21:26
CUTIA NEAGRĂ EXCLUSIV. Cum și-a trădat George Simion toți apropiații pentru a pune mâna pe putere
CUTIA NEAGRĂ EXCLUSIV. Cum și-a trădat George Simion toți apropiații pentru a pune mâna pe putere

George Simion este un trădător politic cu experiență. Timp de 5 ani i-a trădat pe toți cei care l-au ajutat să crească politic. Trecutul plin de trădări îl ajunge însă din urmă. Totul a ieșit la lumină după operațiunea de îndepărtare a lui Călin Georgescu din cursa prezidențială și preluarea imaginii acestuia de lider al mișcării suveraniste în favoarea șefului AUR.

George Simion i-a trădat pe Călin Georgescu și Gigi Becali

George Becali a recunoscut pentru prima dată de la începutul „scandalului trădării lui Simion” ca acesta l-a încurajat să îl atace pe Călin Georgescu. Simion voia să îi ia locul lui Georgescu în candidatura la prezidențiale însă îi era frică de posibilitatea ca Georgescu să o aleagă pe propria soție, pe Cristela, drept candidat. Astfel, Simion a gândit următorul plan viclean: l-a încurajat pe Becali să îl atace pe Georgescu spunându-i acestuia din urmă ca nu poate să îl controleze pe Becali și ca partidul AUR îi solicita prin vocea lui Becali să candideze.

Pentru a-l păcăli în continuare pe Georgescu, Simion i-a cerut voie acestuia să strângă liste de semnături pentru Dan Dungaciu, spunându-i ca este de acord ca acesta să candideze în locul lui. Apoi, Simion l-a sunat pe Becali și i-a cerut să investească în strângerea de semnături pentru Dungaciu. Ceea ce Becali a și făcut. Numai că semnăturile nu erau luate pentru Dungaciu, listele de semnături fiind luate fără numele candidatului la prezidențiale.

Citește și : EXCLUSIV „Cutia Neagră” a lui Ilie Bolojan, ce secrete ascunde președintele interimar al României. Silviu Mănăstire face dezvăluiri bombă

În final, Georgescu a acceptat ca Simion să candideze la schimb primind susținerea membrilor AUR care au ieșit în stradă să facă mitinguri pro- Georgescu. Simion i-a căpușat imaginea lui Georgescu iar după ce acesta a fost scos din cursa prezidențială Simion s-a urcat fără rușine pe cadavrul său politic.

Georgescu a înțeles târziu planul lui Simion și a condiționat ca Ana Maria Gavrilă să primească semnături strânse de partidul AUR pentru a intra în cursa prezidențială. Situația lui Simion este extrem de complicată după ce Becali s-a autodetonat, Georgescu aflând acum în amănunt planul trădării lui Simion. Cheia alegerilor este acum ce atitudine va avea Georgescu față de trădătorul Simion?!?

Liderul AUR, mână în mână cu Traian Băsescu

Trădările lui Simion sunt mult mai vechi și mai numeroase decât vrea să recunoască liderul AUR. La intrarea în politică, George Simion l-a avut ca naș pe Traian Basescu. Simion a lucrat pentru Basescu și Partidul Mișcarea Populară în Republica Moldova între anii 2015 și 2016, perioadă în care fostul președinte încerca să își dezvolte partidul înființat alături de Elena Udrea. Imaginile cu Simion făcând campanie pentru PMP vorbesc de la sine.

George Simion i-a trădat pe cei de la PMP din cauza ca informațiile despre activitatea sa dubioasă de la Chișinău au intrat în posesia lui Anatol Salaru. Și de aici au ajuns în posesia lui Eugen Tomac și Traian Băsescu. Cei doi s-au delimitat de tânărul suveranist de la Chișinău pe care l-au folosit politic.

Salaru era un apropiat și aliat politic al fostului președinte și a ocupat funcția de ministru al Apărării în Republica Moldova. Salaru a văzut dosarul Serviciului de Informații și Securitate al Moldovei în care Simion a fost documentat ca a avut întâlniri cu ofițeri ai GRU, serviciul de informații a Armatei Federației Ruse. Dosarul a stat la baza interdicției aplicate lui Simion de a intra în Republica Moldova și Ucraina.

Citește și : EXCLUSIV „Cutia Neagra” a lui Nicuşor Dan, ce scheleţi are în dulap primarul care vrea la Cotroceni. Dezvăluirile lui Silviu Mănăstire aruncă în aer campania prezidenţială

În 2019, pentru a se răzbuna pe Basescu, George Simion a candidat ca independent la alegerile europarlamentare și a încercat să rupă cat mai multe voturi de la platforma lui Basescu, Mișcarea Populară, dar fără succes. În 2020 Simion a înființat AUR iar răzbunarea a fost cu succes, a reușit să intre în Parlament în detrimentul Mișcării Populare. AUR a fost înființat cu oameni care anterior susținuseră partidul lui Basescu.

Recent, Traian Basescu a catalogat candidatura lui Simion la președinția României drept un caraghioslâc dâmbovițean. De-a lungul timpului Basescu și Eugen Tomac l-au atacat dur pe fostul lor băiat de încredere de la Chișinău. Motivul: Simion le-a furat celor doi o parte din rețeaua politică a Mișcării Populate și a băgat-o în AUR!

Diana Șoșoacă și Claudiu Târziu, trădați și ei de Simion

Cele mai dure trădări politice la care George Simion a participat sunt cele executate împotriva apropiaților. Prima victimă a fost Diana Șoșoacă, eliminată din AUR pentru că era mai populară decât acesta în timpul pandemiei Covid. Șoșoacă a vorbit pentru prima despre trădarea lui Simion făcută împotriva mișcării suveraniste și ca Simion este, de fapt, omul Sistemului.

Tot atunci au apărut public informațiile despre legătura lui Simion cu liderii partidului USR, Nicușor Dan și Clotilde Armand. Simion se afla atunci sub influența Alinei Mungiu Pippidi, cel mai influent agent al lui George Soros în România. Putem spune după atâția ani ca George Simion a fost creat în laboratoarele politice ale Alinei Mungiu Pippidi alături de Nicușor Dan.

Cele mai crunte trădări făcute de Simion au fost împotriva prietenului său Claudiu Târziu, alături de care a înființat partidul AUR. În prima fază Simion a forțat schimbarea acestuia din funcția de copreședinte AUR și l-a împins să preia o funcție fără putere în partid. Acum, Simion vrea să îsi dea afară din partid pe fostul său camarad.

Al doilea trădat a fost chiar Gigi Becali, cel care i-a dat bani în mână lui Simion și l-a ajutat în finanțarea acțiunilor politice ale AUR pentru ca Simion să primească cat mai multe voturi. Acuzațiile lui Becali sunt penale, orice procuror poate deschide mâine un dosar penal pentru aceste acuzații de luare de mită sau foloase necuvenite.

DailyBusiness
Românii care primesc 1.500 de euro de la stat. Cererea se depune din 30 mai, iar banii vor ajunge direct în cont!
Spynews
Ministerul Educației lansează „butonul roșu” în instituțiile de învățământ. Pentru cine va fi măsura de siguranță
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Specia care a trăit în România și care a făcut prăpăd prin alte părți. A ucis, devastat și îndepărtat multe alte animale. Probleme uriașe în Noua Zeelandă, Madagascar, Galapagos și Florida Keys
Capital.ro
Statul ia banii românilor. Guvernul a dat termen legal de 5 zile. Se declară și se achită obligatoriu
Playtech.ro
Gene Hackman, considerat vinovat pentru sfârșitul tragic al lui și al soției sale, Betsy Arakawa: „Dacă n-ar fi fost atât de încăpățânat
DailyBusiness
Lidl le oferă clienților câte 300 de lei sub formă de vouchere. Produsele care pot fi achiziționate cu acești bani
Adevarul
Diferența care șochează turiștii americani la benzinăriile europene
wowbiz.ro
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu această boală
Spynews
Când sărbătorim Ora Pământului în 2025. Luminile se vor stinge pe tot globul timp de o oră
Spynews
Sărbătoare mare în familia lui Pepe. Ce surpriză a organizat familia pentru tatăl cântărețului cu ocazia zilei de naștere: „Te iubim”
Evz.ro
Weekend compromis în România. Plouă în multe zone
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
Fiica lui Marius Șumudică i-a „liniștit” pe rivalii tatălui ei, după ce a postat un clip „fierbinte”
kanald.ro
Mesajul emoționant transmis de Dan Negru în timpul meciului România-Bosnia! Ce a declarat prezentatorul Kanal D direct de pe stadion: „Pentru bosniaci, fotbalul e ultima lor grijă”
Cancan.ro
Cezar Ionașcu a fost cu presupusa amantă în vacanță! Ce au făcut cei doi în timp ce Oksana era plecată de acasă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă total buletinele. A venit decizia de la UE. Cum își vor dovedi cetățenii identitatea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De nerecunoscut! Transformarea incredibilă a fostei jucătoare de tenis, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Un cunoscut medic din Cluj s-a sinucis. Era condamnat pentru luare de mită
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Crește valoarea tichetelor de masă! Bani mai mulți din luna aprilie
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Primarul din Slatina, acuzat că vrea să dea un tun imobiliar. 2,4 mil. euro pentru fostul magazin universal din centrul oraşului