„Datoriile se ridică la peste 200.000 de lei, o singură asociaţie CT 14 are restanţe vechi de aproape doi ani, până nu se va stabili un grafic de reeşalonare, ne aflăm în imposibilitatea de a relua serviciile”, a declarat Mihaela Dragomir, şef serviciu în cadrul RER Ecologic Service.
La rândul său, directorul DSP Buzău, Venera Acsinte a declarat pentru Agerpres că pericolul de infecţie există.
„Deocamdată, suntem într-o imposibilitate administrativă de a sancţiona deocamdată pe cineva. Cred că această problemă se poate rezolva în instanţă, singura în măsură să stabilească vinovaţii”, a spus directorul DSP Buzău.
Potrivit sursei citate, şi primăria municipiului Buzău trebuie să-şi expună un punct de vedere.
„Chiar dacă a externalizat aceste servicii, primăria poartă o parte din responsabilitate, municipalitatea trebuie să cheme la aceeaşi masă asociaţiile rău-platnice şi operatorul de salubritate care îşi desfăşoară activitatea pe baza unor contracte pentru a găsi împreună o soluţie”, a mai spus Venera Acsinte.
Citeşte şi Cimitir de animale descoperit lângă Buzău. Tone de hoituri în putrefacţie zac pe un câmp