Iulian Diaconu, în vârstă de 37 de ani, se afla la o întâlnire cu foştii colegi de clasă, la un local din Huşi. La un moment dat, a ieşit pe terasă, unde a avut o discuţie în contradictoriu cu o persoană. În conflict au intervenit doi indivizi, care l-au luat la bătaie.
„Am fost agresat violent, lovit cu un pahar în globul ocular, care mi-a fost secţionat în două. Agresorii au sărit asupra mea ca nişte vandali. Am fost pur şi simplu călcat în picioare”, a declarat Iulian Diaconu.
Victima va avea nevoie de patru luni de îngrijiri medicale. Medicii spun că sunt slabe şanse ca bărbatul să mai poată vedea cu ochiul lovit. El a depus plângere la poliţie împotriva agresorilor. „Faţă de cele două persoane, poliţiştii au luat măsura reţinerii, fiind prezentate ulterior la Parchetul de pe lângă Judecătoria Huşi, unde s-a dispus cercetarea acestora în stare de libertate”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Mihaela Ştraub.
Victima a spus că, atâta timp cât agresorii sunt liberi, nu se simte în siguranţă. El a făcut o plângere împotriva măsurii de cercetare în libertate.