„În România au loc anual peste 2500 de violuri. Conform statisticilor Poliţiei Române, un viol are loc la fiecare patru ore.
Includerea violului în legea medierii dă un semnal de permisivitate faţă de o faptă penală gravă şi creează violatorului condiţiile legale pentru a scăpa de pedeapsă„, susţine deputatul.
Mai mult, Ciuhodaru susţine că în cazul violurilor, medierea are multiple efecte negative, atât de ordin economic, cât şi psihologic.
Începând cu data de 1 august, înainte de tranşarea unei dispute în instanţă, părţile implicate sunt obligate să treacă printr-o şedinţă de informare asupra avantajelor medierii.
Mai mult, instanţele pot respinge acţiunile civile şi penale care nu parcurg această etapă, iar cei care refuză medierea riscă amenzi ce pot ajunge până la 1000 de lei.