Accidentul s-a produs în jurul orei 6.00, în satul Cerna, comuna Padeş, într-o zonă de munte, greu accesibilă, unde cei peste 20 de oameni care se aflau în camionetă erau duşi la cules de afine, potrivit Mediafax.
Camioneta s-a răsturnat într-o râpă adâncă de aproximativ 40 de metri, iar 18 persoane au fost rănite.
În condiţiile în care zona este foarte greu accesibilă, serviciile de intervenţie au ajuns cu dificultate în zonă, la faţa locului fiind trimise şase ambulanţe din judeţul Gorj, una din Caraş Severin şi două din judeţul Mehedinţi. Pentru scoaterea răniţilor din râpă a fost nevoie şi de salvamontişti
La locul accidentului a fost solicitat şi un elicopter MAI, pentru a ajuta la intervenţia de recuperare a răniţilor. Una dintre persoanele rănite, care a suferit traumatisme la coloana vertebrală, a fost trimisă cu un elicopter MAI la Bucureşti, o alta a fost preluată de un elicopter SMURD şi transportată la Timişoara, iar o a treia victimă rănită ceva mai grav a fost transportată la spital la Târgu Jiu. Restul răniţilor au fost transportaţi la Baia de Aramă.
Poliţiştii nu au stabilit o cauză exactă a accidentului în urma căruia autocamioneta şi semiremorca pe care o tracta au căzut în râpă. Şoferul de 35 de ani a povestit că, aflată în pantă, camioneta nu a mai putut urca şi a alunecat în spate, fiind trasă de remorcă în râpă. Alunecarea a fost totuşi oarecum lină, iar copacii din râpă au împedicat-o să cadă mai adânc şi să se lovească de stânci.