Comentariul fostul şef al serviciilor române de informaţii a apărut pe un site de dezvăluiri din Statele Unite ale Americii. Pacepa vorbeşte despre ,,latura întunecată a prietenei blonde a lui Colin Powell”.
„Din păcate, am aflat de curând că un mare patriot american şi un om onorabil, stimatul general cu patru stele Colin Powell, ar fi căzut victima unei capcane de spionaj. Nu ştim cu precizie când a început această legătură şi cât de intimă a devenit, Powell negând aventura. Există totuşi câteva informaţii despre cealaltă parte implicată în această relaţie, care sugerează că a fost turnată în matriţa KGB-ului”, a declarat Pacepa, potrivit Evenimentul Zilei.
Ion Mihai Pacepa crede că Powell a picat în cursa Corinei Creţu, o sexy spioană, cu care se presupune că ar fi avut o relaţie lungă de iubire, pe care fostul secretar de stat american o neagă.
Cei doi s-au cunoscut în urmă cu mai bine de 10 ani, pe timpul când Powell era şeful diplomaţiei americane. Europarlamentarul român pare să se fi îndrăgostit nebuneşte de acesta, cel puţin, aşa se înţelege din mesajele pe care i le trimitea.
Creţu îi spunea că el a fost cea mai mare iubire a vieţii ei. Powell a fost nevoit să dea explicaţii cu privire la această mesaje, despre care recunoştea că au avut un caracter personal.
Corina Creţu a fost adusă la Cotroceni de preşedintele Ion Iliescu. A primit o slujbă echivalentă cu cea a unui membru de cabinet. Pe acea vreme, atât preşedintele, cât şi serviciile secrete, vedeau în SUA o ameninţare, la fel cum o făceau şi comuniştii.
VEZI ŞI Reacţia Corinei Creţu după difuzarea corespondenţei sale cu Colin Powell