„Aș avea câteva nelămuri în legătură cu: 1. Bisericile au nevoie de autorizare de la Primărie pentru a difuza slujbele întregului cartier? 2. Fie dacă există sau nu o astfel de autorizare, există un prag de decibeli ce trebuie respectat (în imediata apropiere a difuzorului și în incinta locuințelor)? 3. Având în vedere că nu e oră de liniște, este permis oricui să polueze fonic? Menționez că difuzoarele funcționează doar în zilele de sărbătoare, adică cel puțin o zi pe săptămână. Vreau să menționez că am luat legătura cu personalul bisericii, dar din păcate fără niciun rezultat”, a scris un clujean pe domnuleprimar.ro.
În răspunsul oferit clujeanului nemulțumit, Primăria informează că Poliția Locală are obligația de a se deplasa în teren și de a măsura decibelii emiși. Totodată, Primăria „a transmis adrese către Mitropolia Clujului, Albei, Crișanei și Maramureșului pentru reglementarea situațiilor”, scrie citynews.ro.
Municipalitatea îi mai recomandă clujeanului ca înainte de a suna la Poliția Locală sau de a se adresa Mitropoliei să mai discute cu reprezentanții bisericii, în speranța unei rezolvări amiabile a situației.
Purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Clujului, Sălajului şi Maramureşului, Bogdan Ivanov, declara pentru citynews.ro la începutul anului că preoţii ştiu că nu trebuie să facă „exces de decibeli”. „Slujbele sunt transmise numai duminica, şi când sunt sărbători mari, de exemplu de Bobotează, când în toate bisericile au fost credincioşi şi foarte mulţi au rămas afară. Ei nu pot fi privaţi de slujbă, iar nivelul volumului este unul normal, nu sunt instalaţii de sonorizare ca pe stadioane„, a precizat Ivanov.
Acesta a admis că preoţii au fost înştiinţaţi, acolo unde au existat sesizări, să respecte limitele normale.
Vezi şi Picturi şocante într-o biserică din Satu Mare: Diavolul, desenat lângă o femeie goală FOTO