Cei doi băieţi au fost identificaţi de poliţişti în Gara de Nord din Capitală, la peste 350 de kilometri distanţă de casă, în baza fotografiilor şi a alertei transmisă de autorităţile vasluiene la începutul acestei săptămâni, relatează Mediafax.
Cei doi copii au fost duşi de către poliţiştii bucureşteni într-un centru de primire minori din Capitală, unde au rămas cazaţi temporar.
„Odată cu identificarea copiilor, s-a luat legătura cu familia acestora astfel încât să se pună de acord cu cei de la centrul de minori din Bucureşti pentru a stabili în ce condiţii vor reveni la Vaslui. Deocamdată, nu s-a stabilit cum au ajuns cei doi minori în Capitală, acest lucru urmând a se clarifica după ce se va putea sta de vorbă cu ei”, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Mihaela Ştraub.
Cei doi copii, crescuţi de către bunicii lor după ce părinţii au divorţat, au dispărut de acasă în cursul după-amiezii de duminică. Ei au fost văzuţi ultima dată în urmă cu două zile, la zece kilometri distanţă de casă, în timp ce mergeau pe jos pe drumul judeţean Cozmeşti – Vaslui.
După ce bunicul lor a sesizat dispariţia copiilor, zeci de poliţişti şi jandarmi au început căutarea acestora.