Potrivit şefului Serviciului Judeţean de Salvamont Sibiu, Adrian David, turista din Polonia are dureri abdominale foarte mari, iar cea mai rapidă cale de a o recupera de la Cabana Podragu, de la 2.100 de metri altitudine, este cu elicopterul SMURD.
„Este vorba de o turistă din Polonia care se simte foarte rău şi pentru care am solicitat intervenţia unui elicopter SMURD. Este cea mai sigură şi rapidă cale de a o recupera de la Cabana Podragu, unde i s-a făcut rău, aceasta fiind situată la o altitudine de 2.100 metri. Starea tinerei de 22 de ani se agravează din ce în ce mai tare”, a declarat Adrian David, şeful Serviciului Judeţean Salvamont Sibiu, pentru Mediafax.
Potrivit lui David, apelul la 112 a fost făcut de cabaniera de la Podragu, tânăra fiind în stare gravă.