Trei femei din Galaţi se dădeau drept angajate ale Primăriei şi sunau la uşile bătrânilor spunând că au venit să le aducă ajutoare. Una dintre ele intra in casă, iar celelate două profitau de neatenţia bătrânilor
Prin această metodă au fost păcălite cinci bătrâne. Hoaţele au reuşit să fure bani şi bijuterii din aur în valoare totală de 21.000 de lei. Dupa ce pagubitele au depus plangere la politie, oameni legii au reusit sa le identifice pe cele trei escroace.
Reprezentanţii Primăriei din Galaţi spun că angajaţii instituţiei nu ar trebui să vine fără legitimaţie şi fără a anunţa în prealabil.
Cele trei femei sunt acuzate de furt calificat, iar daca vor fi gasite vinovate riscă să stea după gratii până la 15 ani.