Şoferul susţine că a pierdut controlul volanului şi a rămas fără frâne. Autobuzul pe care îl conducea a doborât pe loc trei stâlpi de electricitate şi era cât pe ce să lovească o femeie cu doi copii, potrivit România TV.
În autobuz nu se afla niciun pasager, întrucât şoferul se retrăgea la bază.
„Pe trotuar era o doamnă cu un copil şi un nepot, dar a avut un instinct de s-a aruncat în partea cealaltă acolo”, a povestit un martor la accident.
„Am văzut doar că autobuzul s-a urcat pe trotuar şi mi-am dat seama să fug mai repede să mă ascund, că şi căruţul era mare şi m-am speriat”, a spus femeia care s-a salvat din faţa autobuzului.
Din cauza accidentului, mai multe cartiere din oraş au rămas în beznă, iar circulaţia în zonă a fost blocată mai bine de trei ore. Poliţiştii au deschis o anchetă în acest caz.