Bărbatul nu a primit nici măcar ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore şi asta pentru că nu au existat suficiente probe care să îl încrimineze. Cu toate acestea, medicii legişti au decis că este nevoie de o expertiză ADN care va fi efectuată la Timişoara.
Fetiţa a fost externată din spitalul din Arad, însă este în continuare în stare gravă şi are nevoie de consiliere psihologică.
Vineri, bărbatul a ademenit doi copii, fetiţa şi fratele ei de 4 ani, la el în casă. Acesta le-a promis că le va da nişte haine. Băieţelul a reuşit să fugă şi să îi alerteze pe părinţi. Astfel, agresorul a fost prins la scurt timp şi audiat în curtea casei, moment în care a încercat să fugă de două ori. Poliţiştii l-au prins şi au decis să îl audieze în sediul Poliţiei.
Agresorul este cercetat acum în stare de libertate.