Autorităţile din comuna Leleşti spun că au prins oameni care vin cu duba şi lasă maidanezi la marginea satului, informează România TV.
„De vreo 2-3 ani am întâmpinat această problemă cu aducerea de către mai multe comune şi din Tg. Jiu a câinilor aici la groapa de gunoi şi de aici ei pleacă în sălbăticie în căutare de mâncare”, a declarat Marian Rotaru, primarul comunei Leleşti.
Autorităţile susţin că legea le permite să împuşte câinii care intră în zonele de vânătoare.
„Actuala lege, care e din 2006 prevede foarte clar (…) pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari, găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune”, a precizat Gheorghe Tonca, preşedintele AJVPS Gorg.
Autorităţile din Leleşti au decis să împuşte maidanezii din păduri ca să prevină traagedii produse de eventuale atacuri.