Prea Sfinţitul Părinte a declarat că această solicitare este adresată tuturor autorităţilor locale şi că este motivată strict de dorinţa de împiedicare a afacerilor cu morţi, scrie transilvaniareporter.ro.
„Biserica a făcut apel la autorităţile locale să organizeze cimitire publice, nu private, şi cimitire bisericeşti. Noi nu facem afaceri cu persoane decedate! Înmormântarea nu poate să fie o problemă privată, deorece comunitatea are nevoie ori de cimitir public, ori de cimitir parohial. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca preoţii să nu înmormânteze în cimitirele private tocmai pentru a nu încuraja afacerile cu morţi”, a declarat episcopul ortodox Iustin Sigheteanu.
Viceprimarul din Satu Mare a declarat că se va supune solicitării episcopului şi nu va mai elibera autorizaţii pentru cimitire private.
În acest moment, în Satu Mare, funcţioneză un singur cimitir particular.