Preotul din Apahida, Sabin Diţ, a murit sâmbătă seara, după ce i s-a făcut rău în timpul nunţii fiului său, potrivit stiridecluj.ro. El a căzut pe masa mirilor şi a fost dus la spital, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viaţa. Potrivit cadrelor medicale, preotul a suferit un infarct.
Preotul a avut sâmbătă o zi încărcată emoţional – pe lângă căsătoria fiului, acesta a fost şi hirotonisit. La ceremonie au asistat 10 preoţi, printre care şi mitropolitul Clujului, IPS Andrei, precum şi sute de credincioşi.
Părintele Sabin Diţ a mai avut probleme cardiace.