A făcut sau nu statul român o afacere bună cu vânzarea CFR Marfă?

Vânzarea CFR Marfă cu 202 milioane de euro de către statul român către GFR pare a fi o afacere bună, în condiţiile în care Ungaria a vândut înainte de criză, în 2008, pachetul majoritar al operatorului feroviar naţional, MAV Cargo, cu 400 de milioane de euro.
Romania TV
26 iul. 2013, 08:12
A făcut sau nu statul român o afacere bună cu vânzarea CFR Marfă?

De asemenea, vânzarea CFR Marfă pare avantajoasă şi comparativ cu suma pe care acelaşi Gruia Stoica care a preluat operatorul feroviar român a plătit 140 de milioane de euro pentru HZ Cargo din Croaţia, scrie ECONOMICA.NET.

Deşi suma pare mare, de fapt, Gruia va plăti imediat doar 27-29 de milioane de euro pentru HZ Cargo, de trei ori mai mică decât CFR Marfă, după cifra de afaceri, cu un parc feroviar de cinci ori mai redus. Restul sumei va veni din garantiile acordate bancherilor (79 milioane euro), precum şi prin injecţii de capital în valoare de 29 de milioane de euro, menţionează ECONOMICA.NET.

Atât Bulgaria, cât şi Polonia nu au reuşit să-şi privatizeze operatorii feroviari naţionali, în principal din cauza datoriilor ridicate ale companiilor.

Citeşte şi Guvern: Contractul CFR Marfă va fi desfiinţat dacă nu e finalizat independent de orice culpă a GFR

DailyBusiness
Stenograme explozive din dosarul lui Călin Georgescu. ”Câștig sigur. Există un plan, există o strategie pe care numai eu o cunosc”
Spynews
Sese de la Mireasa este distrus de durere după moartea lui Andrei Perneș! Ce a apărut pe contul lui de Instagram | FOTO
Bzi.ro
Dezvăluire dureroasă făcută de Loredana despre mama ei: „Încerc să nu am regrete!“
Fanatik.ro
Flavia Teodosiu, una dintre avocatele lui Călin Georgescu, face anunțul momentului: „S-ar putea să-l rețină!” – Update
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai are scăpare. Verdict final: Infracțiunile sunt din cele mai grave din Codul Penal
Playtech.ro
Motivul halucinant pentru care soţul femeii ucise de gheaţă este anchetat de oamenii legii! Ce a făcut bărbatul întrece...
DailyBusiness
Bolojan, anunț de ultimă oră! Consultările cu partidele, moment decisiv pentru viitorul României în Europa!
Adevarul
Pe cine amenință Cristela Georgescu cu gestul celebru făcut de Elena Udrea?
wowbiz.ro
Cine este femeia care și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o bucată de gheață în Chiajna! Avea doar 35 de ani
Spynews
Ce a învățat Sore după despărțirea de tatăl fiicei sale. Pe ce pune accent în creșterea lui Erin: „Copiii se adaptează”
Spynews
Toți manelistii, în doliu: ”legenda noastră”. S-a stins o stea a muzicii lăutărești din România
Evz.ro
Pui gătit în stil asiatic. O rețetă de făcut în timp record
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Tichete sociale de 2.000 de lei pentru mamele vulnerabile! Află cum poți beneficia de acest ajutor și ce poți face cu banii
Cancan.ro
Călin Georgescu și-a sunat avocatul imediat ce a fost oprit în trafic. Ce i-ar fi zis să facă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avocata lui Călin Georgescu face anunțul momentului: S-ar putea să-l rețină!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
George Simion, despre perchezițiile în care ar fi vizat Horațiu Potra: "Continuă abuzurile, nu găsesc dovezi". Ce iși dorește liderul AUR
Avalanșă fatală în Norvegia: Un turist britanic și-a pierdut viața
MediaFlux
Răsturnare de situație! Călin Georgescu uimește la ieșirea din Parchetul General
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este milionarul român de la care Călin Georgescu a cerut 20-35 milioane de dolari și legătura cu Roșia Montană